Miłośnicy historii ratują grodziskie nagrobki

Mieszkańcy Gminy Grodzisk Mazowiecki coraz chętniej wspierają zbiórki do puszek na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na grodziskim cmentarzu. Do tej pory odbyły się trzy edycje zbiórki. W ostatniej uzyskano ponad 7 tys zł.
Dzięki hojności mieszkańców Grodziska Mazowieckiego po dwóch pierwszych akcjach przeprowadzonych 1 listopada udało się poddać renowacji dwa cenne zabytkowe nagrobki. Pierwszy to niezwykły pomnik Józefa Skierkowskiego, wykonany przez mistrza Teodora Skoniecznego, rzeźbiarza- autora wielu pięknych nagrobków z cmentarza powązkowskiego. Urodę zabytku dostrzegł też Wojewódzki Konserwator Zabytków, który dofinansował jego odnowę.

Drugi odrestaurowany nagrobek należy do dawnego burmistrza Grodziska Mazowieckiego z czasów Powstania Styczniowego Jana Wolframa. Burmistrz zasłynął z niezłomnej, patriotycznej postawy, kiedy w czasie zrywu narodowo- wyzwoleńczego niósł pomoc powstańcom. Za to został zesłany na 10 lat na Syberię. Po zsyłce jeszcze wrócił do Grodziska i spędził tu ostatnich 7 lat życia. Po śmierci burmistrza mieszkańcy miasta ufundowali mu nagrobek. Po 100 latach kolejne pokolenie uratowało zabytek od ruiny.

Pieniądze z ostatniej zbiórki zostaną przeznaczone na odnowienie kolejnego, pięknego zabytku z grodziskiej nekropolii. Będzie to nagrobek o dużych walorach artystycznych Jasia Stasia Pietkiewiczów. Zebrana kwota w ostatniej zbiórce nie wystarczy na renowację, dlatego inicjatorzy zbiórki przygotowują dokumentację, która pozwoli ubiegać się o dofinansowanie na ten cel.

Co ważne, do tej pory udało się też wpisać kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków z grodziskiego starego cmentarza na listę Wojewódzkiego Konserwatora zabytków i objąć je ochroną.

W zbiórkę na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków zaangażowała się Fundacja Ochrony Prawnej Inicjatyw Społecznych Opis, Powiatowy Klub Historyczno- Dziennikarski oraz Radni Rady Miejskiej. Niektórzy radni włączyli się też w kwestę: Ewa Górska, Alicja Pytlińska, Henryk Tuszyński, Piotr Mergner a przed rokiem Roman Ignasiak.

Polub nas na Facebook