W ostatnim czwartek w Grodziskim Stowarzyszeniu Artystów Plastyków miała miejsce wyjątkowa prelekcja. O swojej twórczości, a także o najbliższej Gali Filmowych Orłów opowiadał sam autor statuetki oraz wybitny mieszkaniec Otrębus – Adam Federowicz.

Adam Federowicz to autor rzeźb kameralnych, plenerowych i memoratywnych, który jest autorem projektu i wykonawcą statuetki Orła Polskiej Nagrody Filmowej. Duży wpływ na jego twórczość ma muzyka, czego efektem są liczne wystawy związane z Festiwalem Warsaw i Gdynia Summer Jazz Days. Zaprojektował i wykonał płaskorzeźby do klubu Akwarium Jazzarium. Jest twórcą i autorem projektu m.in.: „Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego”, „Skrzydeł” Nagrody Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, „Anioła Jazzu” – Nagrody Warsaw Summer Jazz Days oraz Nagrody „Ten Ton” Festiwalu Wokalistyki Młodzieżowej. Jest laureatem „Brązowego Wawrzynu Olimpijskiego 2020” za statuetkę Akademickich Mistrzostw Polski przyznawanej przez Polski Komitet Olimpijski. Adam Fedorowicz był również pomysłodawcą i organizatorem Etno Jazz Fest w Otrębusach pod Warszawą. W swoim dorobku posiada liczne wystawy w Polsce i USA.

Artysta zasłynął głównie jako autor statuetki Orła – Polskiej Nagrody Filmowej. Co roku Orły z marmuru i brązu są wręczane podczas najważniejszego wydarzenia filmowego w Polsce – Gali Polskich Nagród Filmowych Orły. W trakcie spotkania Adam Federowicz przedstawił historię powstania projektu, jak również proces wytwarzania tych pięknych nagród – od pomysłu po grawerunek.

Rzeźbiarz jest równie dobrze znany środowisku artystycznemu. Tak o Adamie wypowiada się prof. Gustaw Zemła – rzeźbiarz i były dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie:
Obserwuję twórczość Adama Fedorowicza i wiem, jak motyw skrzydeł jest mu bliski i ważny, jak go fascynuje. Rozumiem to bardzo dobrze. Jest to bowiem melodia, której się nie zapomina do końca życia. Ważne jest tylko, aby te skrzydła stale wzrastały i unosiły w coraz to nowe i nie odkryte jeszcze przestrzenie. Myślę, że Adam Fedorowicz jest rzeźbiarzem, który swoją sztukę nosi w sobie, a jego wystawy rzeźb to chęć i potrzeba podzielenia się tym, co dla artysty jest najdroższe i najważniejsze… Adam Fedorowicz jest rzeźbiarzem, który szuka form aluzyjnych, metaforycznych. Obca jest mu wszelka tandeta i powierzchowność tak powszechna w sztuce dzisiejszej.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: