Nie żyje ks. prał. Lucjan Rutkowski

Ks. prałat Lucjan Rutkowski był wieloletnim proboszczem grodziskiej parafii świętej Anny, a także pomysłodawcą i współtwórcą parafii w dzielnicy Łąki, na osiedlu Kopernika oraz przy ul. Piaskowej.

Urodził się  w 1934 roku w Zubolu, w łomżyńskiej gminie Trzcianne. Jako 20-latek wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego im. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1959 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Jako wikary pracował w Siennicy, Legionowie, Mińsku Mazowieckim i w Warszawie – w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

26 czerwca 1981 roku objął probostwo parafii św. Anny w Grodzisku i został zobligowany przez biskupa do rozbudowy kościoła. Dzięki jego staraniom erygowano kolejne grodziskie parafie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Piaskowej (1983 rok), Przemienienia Pańskiego w Łąkach (1985 rok), Miłosierdzia Bożego na osiedlu Kopernik (1987 rok).

W 1996 r. ks. prałat Lucjan Rutkowski złożył rezygnację z funkcji proboszcza i dziekana grodziskiego, pozostając w parafii w charakterze rezydenta. W 2010 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego, a rok temu obchodził jubileusz 60. rocznicy święceń kapłańskich.

Polub nas na Facebook