Nietypowe zgłoszenie - szybka i skuteczna interwencja ekopatrolu

Dyżurny Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim przyjął nietypowe zgłoszenie. W jednej z placówek handlowych w centrum miasta 23 sierpnia, ok. godz. 18.00 zauważono nietoperza. Ekopatrol straży miejskiej niezwłocznie udał się na miejsce, następnie strażnicy używając rękawic ochronnych odłowili nocka rudego.

Latem, w nocy, w szczególności w sierpniu i wrześniu, zdarza się, że nietoperz np. w pogoni za ćmą wpadnie do pokoju lub innego pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza młodych (tegorocznych), niedoświadczonych osobników. Nietoperze mają doskonałą pamięć i bardzo szybko uczą się na błędach. Rzadko zdarza się, aby ten sam nietoperz dwa razy popełnił ten sam błąd i ponownie wleciał do mieszkania.

W sytuacji, kiedy zauważamy nietoperza nocą, należy otworzyć okno, zgasić światło i zamknąć drzwi, aby jedyną drogę ucieczki miał za zewnątrz mieszkania. Wówczas, nieproszony gość najprawdopodobniej sam wyleci.

Pamiętajmy, że nietoperz to dzikie zwierzę, a zatem nie można go dotykać gołymi rękami.

Jeżeli znajdujemy nietoperza w dzień, śpiącego na ścianie lub firance wówczas należy go włożyć do pudełka, ale bez dotykania nietoperza. Najprościej jest przykryć go pudełkiem, a następnie pod niego wsunąć kawałek sztywnego kartonu, tak aby nietoperz znalazł się w pudełku. Następnie trzeba przetrzymać zamkniętego nietoperza do wieczora – nie wolno go wypuszczać przed zachodem słońca! Oczy nietoperzy przyzwyczajone są do bardzo małej ilości światła, zatem w słoneczny dzień nietoperze czują się tak, jak ludzie, którym zaświecimy mocną latarką prosto w oczy!

Polub nas na Facebook