W minioną niedzielę, 6 kwietnia mieszkańcy Grodziska Maz. spotkali się w Parku Skarbków na pikniku pod hasłem „Nowoczesnym spacerkiem po zdrowie”, promującym zdrowy tryb życia i dobrą kondycję fizyczną. Organizatorami pikniku były stowarzyszenie Europa i My, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Urząd Miasta.
 
Wszystkie piknikowe atrakcje pomyślane były właśnie pod kątem promowania zdrowego stylu życia ludzi w każdym wieku. Przykładem „zaświecili” jednak głównie seniorzy z grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w pod okiem instruktorki zechęcali do uprawiania nowych sportów – nordic walkingu i gimsticka. Obie formy ruchu polegają na intensywnym spacerze ze specjalnym kijkiem, którego konstrukcja umożliwia również wykonywanie indywidulanych ćwiczeń.

W organizację pikniku zaanagżowalisię także grodziscy harcerze, którzy przeprowdzili pokaz akcji ratunkowej pasażerów zaaranżowanego wypadku samochodowego. Skoordynowane grupy ratownicze sprawnie udzielały pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym. Poszczególne działania młodych ratowników i akcję ratunkową komentowała Karolina Śleszyńska - instruktorka Harcerskiej Szkoły Ratownictwa i stażystka Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji. Harcerskie pokazy ratownictwa medycznego nagrodzono brawami, bo też sprawność i fachowość harcerskiej sekcji ratowniczej godna była podziwu.

Ciekawą formę ruchu pokazali też „wspołcześni rycerze”, których życiową pasją jest odtwarzanie starożytnych walk z czasów rzymskich. Wojownicy przywdziani w zbroje, pancerze i hełmy typowe dla starożytnych legionistów i barbarzyńców, potykali się z fantazją i humorem okraszali sceny walki. Pokazami zachwycone były szczególnie dzieci, choć dorośli także podziwiali sprawność fizyczną i detale żołnierskiego starożytnego rynsztunku, o które zadbali wojownicy.
Ciekawą propozycją hobby i ruchu na świeżym powietrzu była jazda konna. Kucyków i koni dosiadały przede wszystkim dzieci i młodzież.
Uczestnicy pikniku mogli także tego dnia bezpłatnie zbadać swoje ciśnienie i poziom cukru oraz zrobić EKG. Badania wykonywane były przez personel medyczny Szpitala Zachodniego w nowo zakupionej karetce, której w czasie trwania pikniku towarzyszyła długa kolejka chętnych.

Piknikową atmosferę umiliła rockowo-bluesowa muzyka Bogdana Wiśniewskiego i przeboje w wykonaniu grodziskiego zespołu młodzieżowego oraz ...ciepła grochówka.

Piknik „ Nordic walking. Nowoczesnym spacerkiem pozdrowie” dla seniorów był kulminacją projektu realizowanego przez stowarzyszenie Europa i My oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.
- Zamierzamy kontynuować naszą przygodę z nordic walking. Zakupiliśmy kijki. Ten piknik jest po to, by wyjść z propozycją uprawiania tego sportu do wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego, zainteresować nim nauczycieli wychowania fizycznego, którzy wzięli udział w konferencji poprzedzającej piknik i są pomysłem bardzo zainteresowani. Dla nich będziemy organizowali szkolenie w Grodzisku - mówił Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. - Chcemy promować zdrowe i aktywne spędzanie wolnego czasu na powietrzu. Nie tak, jak czasami bywa na dużych festynach, gdzie siedzi się, piwko pije i słucha muzyki. Chcieliśmy nasz pomysł połączyć z pokazami ratownictwa medycznego, ze sportami typu strzelectwo, konie, z możliwością przebadania się. - podsumował akcję.
Polub nas na Facebook