28 września w grodziskiej Willi Niespodzianka odbył się wieczór autorski połączony z promocją nowej książki „Wniebogłosy”. To zbiór wierszy Sławomira Sadowskiego, poety, krytyka literackiego, prezesa zarządu Stowarzyszenia Promocji Twórczości Villa Foksal, a także dziennikarza grodziskiego miesięcznika „Bogoria”.

Sławomir Sadowski swoją przygodę z literaturą rozpoczął już w czasie studiów. Do tej pory wydał zbiory opowiadań: „Krzyk gorejący” (1992), „Potlacz” (1998), a także tomik wierszy „Jazz – Pieśni” (2010). Swoją poezję i prozę prezentował również w antologiach: „Co zostanie ..” (1990), „Grenzen überschreiten. Polens junge Generation erzählt”, (1996), “Willa Radogoszcz” (2010) i innych.

- Dużo jest w twojej poezji takich sytuacji, osób, które można nazwać pijakami, zdrajcami, które w jakiś sposób błądzą. Zestawiasz ze sobą dwa różne światy, żeby osiągnąć pewien efekt. Czy chcesz komentować świat, czy chciałbyś go naprawiać? - zapytał autora prowadzący spotkanie Jerzy Jankowski, prozaik, poeta, redaktor naczelny „Żyrardowskich Zeszytów Literackich”.

- Na pewno trzeba zadać pytanie, czy jakakolwiek forma aktywności twórczej, czy to będzie poezja, literatura czy muzyka jest w stanie naprawić nam świat? - odparł Sławomir Sadowski. - Pozostawię to pytanie otwarte. Chodziło mi o pewien kontrast. Mamy tutaj osobników z półświatka, którzy żyją tu i teraz. Przydałby się jakiś krzyk w niebogłosy, żeby coś zmienić i do tego nawiązuje tytuł mojej książki.

Oczywiście, to niewielki wycinek z dyskusji, która towarzyszyła spotkaniu. Easy Rider polskiej literatury współczesnej – jak powiedział kiedyś o nim Jerzy Jankowski – w pełni zgadza się z tym określeniem: – Chyba zawsze siebie traktowałem w ten sposób, jako swobodnego jeźdźca.

Z pewnością, obok wierszy, warto zwrócić uwagę na zdjęcie zamglonego, grodziskiego deptaka z okładki „Wniebogłosów”. Autorem fotografii jest Piotr Kopeć, który kilka miesięcy temu miał pierwszą wystawę swoich prac w grodziskiej Przestrzeni Kulturze Przyjaznej.

Nasi Czytelnicy, którzy chcieliby zdobyć najnowszą książkę Sławomira Sadowskiego mogą ją otrzymać wysyłając e-mail na adres: sadow66@poczta.onet.pl

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nowy tomik wierszy Easy Ridera