Rodzinny Piknik Historyczny stał się już jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów na grodziskiej mapie wydarzeń. Podczas tegorocznej, IV już edycji, mogliśmy przenieść się o 100 lat, w czasy walki o odzyskanie niepodległości.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy stanęli przed trudnym i niewdzięcznym zadaniem, jakim jest odwzorowanie realiów z okresu walki o naszą niepodległość. Próżno tu szukać finezyjnych pojedynków rycerskich, czy fantastycznych ubiorów. Okres ten to brudna walka w okopach, ludzie wyniszczeni wieloletnią wojną i jedynie promyk nadziei na odzyskanie niepodległości. Obraz niezwykle trudny do przedstawienia w atrakcyjny sposób, a tym bardziej do przyciągnięcia na cały dzień rodzin i zachęcenia do wspólnej zabawy.

Dlatego miłym zaskoczeniem były dla nas atrakcje i forma IV Rodzinnego Pikniku Historycznego. W sobotę, 15 września, na polu obok nowo otwartego parku w grodziskich Łąkach, na całe rodziny czekało morze atrakcji. Mogliśmy zobaczyć rekonstruktorów wcielających się w żołnierzy armii niemieckiej, austriackiej i rosyjskiej, a także członków Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionistów Józefa Piłsudskiego. Oprócz spektakularnych pokazów kawalerii zaprezentowano pokaz mundurów i sprzętu wojskowego z tamtego okresu, oraz inscenizację wydarzeń z 11 listopada 1918 r. Widzowie mogli włączyć się w pokaz tańców narodowych i razem z Zespołem Tańca Ludowego „Warszawa” z AWF im. J. Piłduskiego zatańczyć Poloneza, oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych.

Podczas pikniku nie mogło zabraknąć namiotów i stoisk rzemieślników reprezentujących życie gospodarcze II RP, historycznej kuchni i punktu rekrutacji do Legionów Polskich. Na najmłodszych czekały „rodzinne” warsztaty i zabawy. Nie zabrakło też namiotu Związku Dużych Rodzin Trzy +, gdzie mogliśmy zrobić rakiety bez dymu, oraz przedstawicieli Grodziskiego Klubu Szermierczego, którzy uczyli podstaw szermierki.

Wydarzenie wieńczył rozpalający publiczność do białości spektakl Teatru Ognia „Bohema”, zatytułowany "Płomień wolności", ilustrujący ogniem i mieczem walkę Polaków o niepodległość.

Temat walki o niepodległość w tym roku przewija się przez niemal każde wydarzenie, niemniej organizatorom IV Pikniku Historycznego udało się przenieść nas w tamte czasy i w ciekawy sposób przedstawić ówczesne realia. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: O drodze do niepodległości na IV Rodzinnym Pikniku Historycznym