Na stronach grodziskiego urzędu zamieszczone zostało oświadczenie dotyczące jednego z gorętszych problemów mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, czyli rekrutacji do przedszkoli. Oświadczenie to publikujemy w całości, ale niestety nie znajdziemy w nim informacji o sposobie i formie rozwiązanie tych problemów. Cisza też na temat sytuacji w grodziskich szkołach.

Szanowni Państwo,

niespodziewane i fundamentalne zmiany systemu edukacji doprowadziły do tego, że gminy musiały zapewnić z roku na rok około 20% więcej miejsc w przedszkolach zamiast w szkołach. Gmina Grodzisk Mazowiecki, która w ostatnich latach wybudowała duże i nowoczesne przedszkole, inwestowała następnie w szkoły, aby możliwie najlepiej przygotować je do przyjęcie sześciolatków. Tymczasem w wyniku przesunięcia obowiązku szkolnego musiała zmierzyć się z zagwarantowaniem miejsc dla całej grupy nowych przedszkolaków.

 Gmina podjęła cały szereg działań, by każdemu dziecku biorącemu udział w rekrutacji zapewnić miejsce w publicznej placówce.

W dniu dzisiejszym mogę oświadczyć, że wszystkim potrzebującym rodzicom wskazano miejsca w placówkach gminnych lub niepublicznych wybranych w drodze konkursu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że gmina od wielu lat przekazuje na każde dziecko przebywające w przedszkolu niepublicznym dotację w wysokości ok. 590 zł miesięcznie.

 Po tych kilku słowach wyjaśnienia chciałbym bardzo podziękować zdecydowanej większości rodziców, którzy nam zaufali oczekując spokojnie na rozwiązanie całej sytuacji. Prosiliśmy o cierpliwość i mogliśmy liczyć na Państwa. Mając świadomość, jak ważną sprawą dla każdego z nas jest edukacja, w tym wychowanie przedszkolne, zrobiliśmy wszystko by do 4 sierpnia wskazać miejsce każdemu dziecku. Szczególne podziękowania należą się dyrektorom gminnych szkół i przedszkoli, dzięki którym mogliśmy utworzyć dodatkowe oddziały przedszkolne w gminnych placówkach oświatowych.

 Równocześnie ważne, by wszyscy członkowie naszej samorządowej wspólnoty mieli świadomość jak istotne jest administracyjne włączenie się w poczet mieszkańców Gminy Grodzisk Mazowiecki. W toku rekrutacji okazało się jak wielu rodziców nie jest zameldowanych w naszej gminie. To nie tylko uniemożliwia właściwe oszacowanie choćby liczby najmłodszych, którzy mają trafić do gminnych przedszkoli, ale także powoduje, że podatki, z których utrzymujemy między innymi przedszkola, najczęściej zasilają budżet innej gminy, nie tej, w której zamieszkują.

 W związku z tym apeluję do wszystkich Państwa i proszę, decydując się na zamieszkanie w Grodzisku Mazowieckim, meldujcie się u nas! To dzięki części podatku dochodowego mieszkańców przekazywanego gminie może ona przeznaczyć środki na budowę kolejnej placówki oświatowej, drogi czy oświetlenia.

 W przyszłym roku w procedurze rekrutacyjnej szczególną uwagę skierujemy na wnikliwą analizę i weryfikację wniosków i oświadczeń składanych przez rodziców. Zobowiązuje mnie do tego dbałość o finanse gminy i uczciwość wobec tych rodziców, z podatków których utrzymywane są przedszkola.

Dziękuję raz jeszcze Rodzicom za cierpliwość i zaufanie a Przedszkolakom życzę wspaniałego roku szkolnego 2017/18 w grodziskich przedszkolach.

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Wychodząc z założenia, że sytuacja, o której wiedziało wiele osób obserwując zeszłoroczną rekrutację do przedszkoli, była wyjątkowa, dajmy jeszcze kilka dniu szansy na początku września by zobaczyć jak całość podjętych działań przez gminę zadziała. Wówczas postaramy się przedstawić Państwu kulisy rozwiązania tego problemu w jednej z najdynamiczniej rozwijających się gmin na Mazowszu.

Polub nas na Facebook