W piątek, 15 czerwca 2018r, w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach, uczestniczyliśmy w gali finałowej projektu „Pamiętajcie o ogrodach”. Projekt powstał dzięki Fundacji Przyjaciół Szkoły w Książenicach, a spotkanie było też okazją do uczczenia 5. Urodzin Fundacji.

Głównym celem projektu „Pamiętajcie o ogrodach” było uświadomienie znaczenia ogrodów dla jakości życia dzieci i społeczności lokalnej w Książenicach. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć, że na co dzień są one niedocenionym miejscem wypoczynku, źródłem zdrowej żywności, a mogą także stać się inspiracją do badań, doświadczeń, czy różnego rodzaju twórczości. - Szkoła jest nowa, nie do końca zagospodarowany jest teren, oraz okolice szkoły. Pomyśleliśmy sobie, że trochę na zasadzie Podkowy Leśnej, miasta ogrodu, postaramy się zorganizować taki projekt. – mówiła Krystyna Szymańska, dyrektor szkoły im. Fryderyka Chopina w Książenicach – Prace trwają cały czas. Przekopywane są ogródki, został zrobiony projekt terenu . Będą też nowe nasadzenia. Całkowicie zmienimy zagospodarowanie zieleni wokół szkoły. W pracach uczestniczą też dzieci. Chcemy zagospodarować tereny tak, by były tu dla nich ogródki doświadczalne. Posadzone są już warzywa, dzieciaki je pielęgnują, patrzą jak to wszystko rośnie i uczą się tego co dla nas było zupełnie naturalne, a dzisiaj już takie nie jest. W ramach projektu prowadzone były zajęcia w kołach: przyrodniczym, sztuk ogrodowych, teatralnym – tajemniczego ogrodu, filmowo-ogrodowym i cyfrowego ogrodu.

Dzieci uczestniczyły w ciekawych wycieczkach do ogrodów botanicznych, firmy produkującej zioła oraz do pasieki. Brały udział w licznych konkursach.

Gala była też okazją do uczczenia 5. Urodzin Fundacji Przyjaciół Szkoły w Książenicach. Celem jej działalności jest rozwój społeczności związanej ze szkołą, poprzez aktywizację i integrację uczniów i ich rodziców oraz grona pedagogicznego. Przez ostatnie 5 lat fundacja przygotowała 41 wniosków na kwotę 950 tys. zł., otrzymała 19 grantów o wartości 270 tys. zł i zrealizowała 15 projektów o wartości 430 tys. zł.  Obecne, prężne działania fundacji, to zasługa ponad 60 rodziców działających jako wolontariusze, pod przewodnictwem dwóch pań: Iwony Rok i Joanny Matusak.

Pomysł powołania fundacji wykiełkował na spotkaniach Rady Rodziców, gdyż Rada Rodziców nie mając osobowości prawnej, ma ograniczone możliwości działania. - Wszystkie projekty wynikają z potrzeb szkoły i powstają w trakcie burzy mózgów pomiędzy fundacją a nauczycielami. – mówiła nam Krystyna Szymańska - Jeżeli rodzic, czy nauczyciel ma jakiś pomysł – dyskutujemy i jeżeli nadarzy się okazja, to wtedy szukamy pieniędzy i piszemy projekt.

Imię patrona szkoły w Książenicach zobowiązuje. Podczas gali mieliśmy okazję wysłuchać występu szkolnego chóru oraz solistów. Zaskoczył nas wysoki poziom występu. Zobaczyliśmy prezentację pokazującą działania podejmowane w ramach projektów oraz poznaliśmy laureatów konkursów organizowanych w ramach projektu. Mogliśmy zobaczyć też film zrobiony przez uczniów w technice animacji poklatkowej z wykorzystaniem klocków Lego. Zakończenie projektu zbiegało się z zakończeniem roku szkolnego, mogliśmy więc poznać osiągnięcia szkoły i uczniów, a było ich bardzo dużo.


Uroczystości wieńczył spektakl „Tajemniczy ogród”, oparty na książce Frances Hodgson Burnett, o tym samym tytule. Spektakl przygotowany został przez Joannę Citlak, oraz dwunastkę dzieci z najstarszych klas powstawał przez kilka miesięcy. Wykorzystano w nim grę cieni oraz efekty wizualne, z wykorzystaniem zapomnianego już dziś rzutnika pisma. Pomimo, że powieść zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej, przyciągnęła i skoncentrowała uwagę wielu dorosłych. Sam minimalistyczny i niecodzienny pomysł na przedstawienie historii, w połączeniu z perfekcyjną grą młodych aktorów był wręcz spektakularny i zrobił na naszej redakcji olbrzymie wrażenie. Z przyjemnością zobaczylibyśmy spektakl ponownie.

Ostatnim elementem tego wieczoru była nocna gra terenowa, podczas której dzieci wraz z rodzicami rozwiązywały różne zadania, w poukrywanych po okolicy punktach.

Szkoła w Książenicach jest najmłodszą grodziską szkołą, lecz nie ma roku by nie słyszeć o wydarzeniach z nią związanych. Jest to niewątpliwie zasługa dyrekcji, nauczycieli, rodziców, jak i fundacji, która wspiera ich pomysły. Gratulujemy realizacji wspaniałego projektu i życzymy wielu przyszłych sukcesów.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pamiętajcie o ogrodach… w Książenicach