Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego mieli okazję ostatnio uczestniczyć w niezwykle ciekawym pokazie, ukazującym historię Polek i Polaków, którzy poprzez swoje zasługi zapisali się na kartach historii. Niespotykane, jak dotąd widowisko, cieszyło się dużym zainteresowaniem i było dostępne przez okres 2 dni.

Nowoczesny, multimedialny spektakl odbył się w na placu przed Centrum Kultury pomiędzy 22 a 23 sierpnia. Projekcja odbywała się w naczepie służącej za ekspozycję. Wewnątrz pojazdu, na wzór komputerowego ekranu poruszającego się po ścianie, przedstawione zostały losy historii Polek i Polaków, których ideą było dążenie do realizacji zmiany świata na lepsze. Warto wspomnieć o design graficznym, wykreowanym przez sztuczną inteligencję.
Narrator występujący jako cyfrowa postać opowiada o wybitnych osobistościach z różnych dziedzin życia, w tym: nauki, pracy społecznej, medycyny, kosmosu, technologii, sportu i kultury. Bohaterami Iskry Niepodległej są min. : Irena Sendler, Józef Piłsudski, Maria Skłowska-Curie, Albert Einstein, Stefan Drzewiecki, Jan Zachwatowicz, Jan Szczepanik, Marek Kamiński oraz Wanda Rutkiewicz.

Na krótko po zakończeniu pokazu odsłaniane były witryny, na których można ujrzeć ciekawe eksponaty: wynalazek, który zapewnia bezpieczeństwa (kamizelka kuloodporna), obiekt do usuwania pozostałości części w przestrzeni kosmicznej (chwytak ADRexp) oraz zwycięskie trofea (pierwszy złoty medal olimpijski w rzucie dyskiem, który zdobyła Halina Konopacka w roku 1928 oraz puchar za 3 miejsce w konkursie drużynowym w Planicy w roku 2017).

Przedsięwzięcie powstało dzięki współpracy Biura ,,Niepodległa" i polskich producentów z różnych branż. Projekt Iskry Niepodległej 2023 będzie można lepiej poznać, ponieważ pojawi się w około 100 miejscowościach w całej Polsce. Celem mobilno-edukacyjnego spektaklu jest wzmacnianie potencjału i talentu naszej wspólnoty, wobec wartości wspólnych dla polskiej historii.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pokaz z iskrą