Ten weekend obfitował w wydarzenia. Nic dziwnego – pierwszy taki upalny tydzień, zapowiadający upalne lato. Na rozpoczęcie wakacyjnego odpoczynku, a także by wspólnie świętować Noc Kupały w Grodzisku Mazowieckim przygotowano wiele atrakcji. A wszystko to nad wodą, w idealnym miejscu na taką pogodę.

W sobotę (19.06) mieszkańcy powiatu grodziskiego mogli wybrać się nad Stawy Walczewskiego, bo tu oprócz tego, że można było skorzystać z bogatej oferty spędzania czasu nad wodą, odbyły się także „Wianki”. Jest to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez grodziskiego Centrum Kultury. A związane jest oczywiście z tradycyjnym, starosłowiańskim świętem – Nocą Kupały.  Obchodzone ono było w najkrótszą noc w roku i wiązało się z wodą, ogniem, płodnością i miłością. Najbardziej znanym obrzędem tego dnia jest zaplatanie i puszczanie wianków, zarezerwowane dla panien i kawalerów. Ta ceremonia, okraszona śpiewem i tańcem, miała łączyć w pary, ale także odstraszyć złe duchy i chronić przed chorobą. Tego nie zabrakło również podczas grodziskiej imprezy.

Oprócz plecenia wianków, były atrakcje dla najmłodszych, wystawcy z rękodziełem czy sportowe zmagania i pokazy, przygotowane przez Tenis Kozerki. Były również warsztaty plastyczne prowadzone przez instruktorów Centrum Kultury, warsztaty plecenia wianków czy warsztaty przygotowane przez Planetę Rozwoju. Po południu na scenie pojawili się pierwsi goście. Wydarzenie rozpoczęło się od pokazu tanecznego w wykonaniu tancerzy z Dancing Queen i Szkoły Tańca MW. Po tym najmłodsi wzięli udział w interaktywnym przedstawieniu „Księżycowe opowieści” w wykona ku teatru Małe Mi. Najbardziej wyczekiwanym momentem były jednak koncerty. Jako pierwsza zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Kirszlinga, a po nich Grodziska Orkiestra Rozrywkowa  wraz z zespołem TTBand. Jak przystało na takie święto, nie zabrakło także słowiańskich, ludowych akcentów. Gwiazdą wieczoru był zatem zespół Zazula.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu: „Pociąg do kultury. Europejska strefa kulturalno-edukacyjna w Grodzisku Mazowieckim”.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Powitali lato