Pożegnanie Bohatera

W minionym tygodniu Grodziszczanie pożegnali zasłużonego dla całej społeczności mieszkańca. Pan Mieczysław Matuszewski odszedł w wieku 92 lat, otoczony opieką najbliższych.

Pana Mieczysława Matuszewskiego wiele osób miało okazję poznać osobiście, bo chętnie uczestniczył w uroczystościach przy okazji wydarzeń, ważnych dla lokalnej społeczności. Chętnie dzielił się relacjami z tragicznych wydarzeń wojny i opowieściami ze swojego życia. Co tydzień brał także udział w spotkaniach Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu "Bażant" Ośrodka "Gąbka”- "Osa" w Grodzisku Maz., do którego należał. W pamięci tych, co go znali, zapisał się jako życzliwy i mądry człowiek. – Pamiętam Pana Kapitana jak przychodził na co czwartkowe spotkania z kombatantami w Centrum Kultury, bo też miałem przyjemność niejednokrotnie brać w nich udział. Zawsze się spóźniał, ale tylko dlatego, że wstępował po drodze po pączki. To był jego znak rozpoznawczy. Ponadto pamiętam go z uroczystości miejskich, gdy miałem okazję je prowadzić. Zawsze brał w nich udział, jak tylko zdrowie na to pozwalało i ustawiał kolegów i koleżanki – wspomina Arkadiusz Mazurkiewicz-Kulka. – Niestety, musieliśmy odprowadzić go na wieczną wartę. Oczywiście z asystą honorową, bo nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej, poznawszy naszych, grodziskich kombatantów. Nie wyobrażam sobie, żeby żaden z kombatantów nie był odprowadzany na wieczną wartę, uroczyście i z honorami, ponieważ zawdzięczamy im bardzo wiele. I cieszę się, że Grodzisk pamięta. Zresztą w uroczystościach pogrzebowych brał udział sam Pan Burmistrz, więc to też dużo znaczy. To pokazuje, jaką nietuzinkową postacią był Pan Matuszewski.

Przypomnijmy, że Pan Mieczysław Matuszewski był synem komendanta WKU, uczniem tajnych kompletów, harcerzem Szarych Szeregów, kapitanem Armii Krajowej, działającym pod pseudonimem ”Żbik”. W czasie II wojny światowej, wraz z kolegami z Ośrodka „Gąbka” – „Osa”, brał czynny udział w licznych działaniach dywersyjno-obronnych na terenie ówczesnego powiatu błońskiego.  Pogrzeb Pana Mieczysława odbył się w czwartek, 12 sierpnia, w Kościele pw. św. Anny w Grodzisku Mazowieckim.

Polub nas na Facebook