fot. Kamil Kubacki

Haremy kipiały od intryg, a niewolnice rywalizowały o względy sułtana. Ta, której udało się zdobyć jego serce, zdobywała władzę w haremie i nierzadko współdecydowała o polityce Imperium. Czas wolny od zakulisowych gierek umilały sobie snując opowieści. Kilka z nich mieliśmy okazję poznać w minioną sobotę w Willi Radogoszcz.

Wielką sztuką jest opowiedzieć historię przesyconą uczuciami tak, by nie odsłonić zbyt wiele w swej opowieści, zostawiając pole do popisu zainspirowanej wyobraźni słuchaczy. Sztuka ta udała się Agnieszce Ayşen Kaim i Albertowi Kwiatkowski, którzy przy akompaniamencie orientalnej muzyki snuli swą opowieść opartą na orientalnych eposach, ale też i na prawdziwej historii.

Wieczór składał się z kilku opowieści, wplecionych w historię nałożnic, które nieraz całe życie oczekiwały na spotkanie ze swym sułtanem. Czekając na ten moment snuły opowieści by w nich przeżyć wielką miłość.

Pierwsza z historii mówiła o najwspanialszej szacie pewnego eunucha, który stracił ją dla kobiety swojego Pana. Chwilę później przenieśliśmy się do Europy by posłuchać o Izabelli, która prawie całkowicie by zmarniała przy swym pobożnym i doświadczonym wiekiem mężu gdyby nie jeden mnich, któr dał jaj namiastkę pełni uciech małżeńskich. Tego wieczoru przenieśliśmy się też do Azji by poznać Harmandalii, która miała 60 pałaców i wyjątkowe wymagania co do swych mężów. Dowiedzieliśmy się też co miłość zrobiła z bardzo pobożnym muzułmaninem, który dla kobiety porzucił swoje dotychczasowe życie w Mekce, religię i gotów był owce wypasać. Poznaliśmy historię Marii Dubniewiczowej pochodzącej z Kresów i przez Tatarów w zamian za bezpieczeństwo rodziny w jasyr wziętej.

Spotkanie to było wspaniałą odskocznią od wszechobecnej, momentami przygniatającej swoją nachalnością, świąteczno-jarmarcznej atmosfery. Był to przemiły wieczór wolny od choinek, Świętych Mikołajów, elfów, czy aniołków. Taka miła chwila wytchnienia na ostatniej prostej przed Świętami Bożego Narodzenia.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Przedświąteczne opowieści z haremowych komnat