„Sploty” po raz siódmy

Grodziskie Spotkania Wielokulturowe to impreza, która już na stałe wpisała się w krajobraz kulturalny miasta. „Sploty” 2020 udowadniają, że ten cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjno-historycznych jest potrzebny, ba, ma dużą grupę odbiorców, która z każdym rokiem zdaje się powiększać.

Tegoroczne „Sploty” rozpoczęły się przy pomniku wzniesionym w miejscu synagogi, przy ulicy Obrońców Getta – właśnie tam złożono kwiaty, upamiętniając 79. rocznicę likwidacji grodziskiego getta. Padły tam również słowa burmistrza, Grzegorza Benedykcińskiego, które są memento dla współcześnie żyjących: „Pamiętajmy o tym, że nienawiść, pogarda, nieszanowanie poglądów, odmienności, skutkuje zawsze tym samym – obrażaniem, a na końcu śmiercią ludzi. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy mieli mądrą koncepcję, żeby wreszcie tę głupią Europę złączyć i spowodować, że przestaliśmy się zabijać. Bardzo się modlę o to, żeby jak najmniej było tych, którzy chcą tę Europę podzielić”.

„Sploty” nie byłyby jednym z najciekawszych festiwali różnorodności, gdyby nie bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: spektakle, warsztaty, prelekcje... Organizator imprezy – grodziski Ośrodek Kultury – nie zwalnia tempa. Po zeszłorocznym, entuzjastycznie przyjętym koncercie zespołu „Dikanda”, zaproszono trio KROKE. To krakowski zespół, który koncertuje w Polsce i na świecie, będąc jednym z najciekawszych zjawisk muzyki etnicznej. To właśnie dzięki „Splotom”, po 28 latach działalności, po raz pierwszy odwiedził Grodzisk. Wywiad z zespołem już w najbliższych dniach przeczytają Państwo w naszej nowej gazecie!

Do znanych wszystkim „Splotowych” miejsc (Willi Niespodzianka i Centrum Kultury), dołączyło kameralne Kino Wolność, we wnętrzach którego można było zobaczyć filmy z czterech stron świata. Dopełnieniem atrakcji „stacjonarnych” są arcyciekawe spacery historyczne Łukasza Nowackiego, który nieśpiesznie przechadzając się szlakami wytyczonymi przez chasydów i wyznawców innych wyznań, niestrudzenie przybliża bogatą historię Grodziska.

Organizacja tego typu imprezy to nie lada wyzwanie organizacyjne. Z radością odnotować należy, że zespół Ośrodka Kultury, którego wizytówką profesjonalizmu i zaangażowania są: Aldona Józefowicz i Łukasz Nowacki, po raz kolejny stanął na wysokości zadania. Niech podziękowania – za pośrednictwem Obiektywnej – przyjmą również wszyscy zaangażowani w tegoroczną edycję festiwalu.

Korzystajcie więc, Drodzy Państwo, bo kolejna edycja Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty” dopiero za rok. Tymczasem zapraszamy do objerzenia zdjęć w galerii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „Sploty” po raz siódmy