Na wczorajszych warsztatach zorganizowanych w Willi Radogoszcz w ramach Splotów, stworzyliśmy własny Tumar – kirgiski amulet w kształcie trójkąta, który noszony na piersi, ochrania i daje szczęście właścicielowi. Dzięki Pani Elmirze poznaliśmy też bardzo ciekawe informacje na temat Kirgistanu.

Dzisiejsze warsztaty powadziła znana wielu mieszkańcom naszej okolicy, miedzy innymi z warsztatów rękodzieła prowadzonych w Willi Niespodzianka, pochodząca z Kirgistanu - Elmira Abasbekova.

Elmira, inżynier, kirgiska dziennikarka i dysydentka, od wielu lat mieszka w Polsce. W fascynującej opowieści zdradziła nam tajemnice kirgiskich amuletów. Kiedyś wkładane były w nie przedmioty przynoszące szczęście. W późniejszym czasie, pod wpływem islamu, umiejscawiane w nich były cytaty z Koranu, mające czynić to samo.

Podczas spotkania poznaliśmy też wiele ciekawostek dotyczących Kirgizji, jej kultury, niezwykłej przyrody i historii.

Podczas warsztatów, starsi i młodsi uczestnicy, z kawałków skóry zszywali i ozdabiali swoje amulety. W każdym z nich skryli małe karteczki z papieru ryżowego, ze swoimi intencjami. Niełatwa, ale ciekawa praca, dała wszystkim dużo przyjemności.

Tymczasem...

... zapraszamy wszystkich na najbliższe wydarzenia w ramach Splotów

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Stworzyliśmy własny Tumar - kirgiski amulet