W minioną sobotę odbył się II Rodzinny Piknik Historyczny. Hasłem przewodnim imprezy organizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa było „W szwedzkim ogniu”, a na miejscu mogliśmy zobaczyć wiele XVII-wiecznych atrakcji.

Piknik rozpoczął korowód historyczny, przygotowany przez uczniów szkół grodziskich i wychowanków przedszkoli dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski. Barwna parada dotarła ulicami Grodziska na pola obok Szwedzkich Gór. Tam, wystrzał armaty zwiastujący przybycie Szwedów, rozpoczął oficjalnie wydarzenia.

Goście, którzy przez cały dzień przybywali na teren Pikniku, zorganizowanego przez zespół Willi Radogoszcz, mogli zobaczyć obóz wojskowy z okresu XVII wieku. Mogli także porozmawiać z pracującymi tam rzemieślnikami lub zobaczyć walczące w tym okresie rodzaje wojsk, od husarów po Kozaków i Tatarów, a także uzbrojonych chłopów.

Na polach obok obozu co chwila mieliśmy możliwość podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Zobaczyliśmy jak „Szwedzi idą na Warszawę”, a także pokazy musztry, czy jazdy konnej. Nie zabrakło, robiącego olbrzymie wrażenie w zeszłym roku, pokazu sokolników, a pod koniec dnia przypomniano nam jak „Koronni i Litwa biją Szweda”. Wydarzenia kończył niezwykle widowiskowy, nawiązujący do wiktorii wiedeńskiej, spektakl Teatru Ognia Bohema „Płonące skrzydła husarii”.

Pomimo wielu innych atrakcji w Grodzisku i okolicach, mieszkańcy z dużym zaciekawieniem przez cały dzień przychodzili na położony nieco na uboczu teren wokół Gór Szwedzkich. Należy pogratulować organizatorom zaproponowanych atrakcji. Z zaciekawieniem, podobnie jak wielu odwiedzajacych tego dnia Góry Szwedzkie, czekamy na kolejną edycję Pikniku.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Szwedzki ogień na Górach Szwedzkich