To z pewnością było jedno z niezapomnianych wydarzeń, które zapisane zostanie w tradycji miasta. Na trzy dni scena w Centrum Kultury zdominowana została przez wybitnie utalentowanych muzyków, których połączyło zamiłowanie do muzyki jazzowej. Atmosfera towarzyszącą widowisku pozwoliła wprowadzić publiczność w taneczny nastrój.

W Grodzisku Mazowieckim, w dniach 17-19 listopada zorganizowany został ,,Mrowna Jazz Festiwal”. Pierwsza edycja dedykowana była spotkaniu młodych artystów z doświadczonymi muzykami. Wydarzeniu przyświecał określony cel, a mianowicie propagowanie rozwoju światowego jazzu przez polskich wykonawców.

W pierwszym dniu festiwalu wystąpił zespół ,,Włodzimierz Nahorny Trio”. Ikona polskiej sceny muzycznej, nazywany ,,Chopinem Jazzu", Włodzimierz Nahorny zagościł w sali bankietowej BAL Art&Events wraz z Mariuszem Bogdanowiczem, który zagrał na kontrabasie i Piotrem Biskupskim grającym na perkusji. Charakter wykonanych utworów zachował słowiański i romantyczny wyraz. Następnie zaprezentowała się formacja „Michał Salamon Trio”, w składzie: Michał Salamon, Jan Wierzbicki i Patryk Dobosz. Lider grupy to uznany pianista, który został doceniony na rynku zagranicznym, gdzie oprócz odbytych koncertów, posiada doświadczenie zawodowe nabyte przy współpracy z wieloma artystami na świecie. Na zakończenie dnia przygotowano Jam Session z udziałem ,,Andrzeja Gondka Trio”. 

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od występu legendarnego wokalisty Andrzeja Dąbrowskiego. Artyście towarzyszyła grupa ,,All Stars” w składzie: Marcin Jahr, Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Grzegorz Nagórski, Henryk Miśkiewicz i Robert Majewski. W przygotowanym repertuarze znalazły się takie utwory, jak m.in. ,,Cute” czy ,,Fly Me to the Moon”. W następnej kolejności swoją energią i pozytywnym nastawieniem urzekł publiczność Nick Snickler. Niezwykłą tanecznie zabawę i rozrywkę muzyk zagwarantował wraz z udziałem ,,Groove Vibez & Funky Delight”. Na tę okoliczność zespół zagrał piosenki, takie jak np.: ,,Kochaj Różnym Być” czy ,,Dom”. Po koncercie można było zakupić płyty i zrobić pamiątkową fotografię z wykonawcą. Wydarzenie kończył Jam Session w BAL Art&Events.

Warto też wspomnieć, że w tym dniu zorganizowano w Mediatece pierwsze w historii Polskie Targi Perkusyjne – „Drummers United Polska”. Organizatorzy na czele z Tomaszem Mądzielewskim zadbali o to, aby goście mogli wziąć udział w warsztatach ukazujących wystawę sprzętów i akcesoriów instrumentalnych oraz spotkać się ze zdolnymi producentami perkusyjnymi. Warsztaty poprowadzone zostały przez: Tymka Krajniaka, Michała Malińskiego, Agę Yano oraz Drum Shed. Wystawcami byli natomiast m. in.: Tom Custom Drums, Polmuz Drums, Craft Ears czy Drumset Academy – szkoła perkusyjna. Spotkanie dla sympatyków muzyki było okazją do przetestowaniem instrumentów oraz nauki i zdobycia doświadczenia poprzez interesujące rozmowy z producentami.

Na zakończenie festiwalu, jako support przed finałowym koncertem wystąpił zespół ,,Funky Bomba Trio Collective Project” w składzie: Mateusz Tomiak, Kosma Góra oraz Kacper Kaczyński. Powstały w 2022 r. band specjalizuje się w modernistycznym jazz fushion z elementami rocka i hip-hopu. Wydarzenie kończył koncert pod hasłem ,,Tribute to Polski Jazz", który został zaaranżowany, aby ukazać potencjał młodych wykonawców w poszerzanie idee rozwoju muzyki jazzowej. Za projekt odpowiadał Tomasz Mądzielewski. W specjalnej aranżacji można było wysłuchać kompozycji polskiego jazzu elektrycznego z lat 70 i 80. Do znanych twórców z owego okresu, w których brzmienia mogliśmy się zagłębić byli: Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak i Jarosław Śmietana. W ostatniej odsłonie koncertu, artystom towarzyszyła na scenie wokalistka – Daria Kobierecka. Tradycyjnie festiwal zamykał Jam Session.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Takiego jazzu jeszcze nie było!