O 10.00 dyżurny grodziskiej komendy odbiera informację o wypadku awionetki nad lasem w Makówce. Do przeszukania jest bardzo duży obszar leśny, a w pobliżu miejsca zdarzenia jest także zbiornik wodny. Do działań ratowniczych wezwani zostają grodziscy strażacy z łodzią, strażnicy miejscy, służby medyczne i leśne. Podczas akcji uczestnicy odnajdują 4 ranne osoby. Jedna z nich jest w ciężkim stanie. W trudnych warunkach, wspólnymi siłami udaje się skutecznie udzielić pomocy poszkodowanym i zabezpieczyć części rozbitego samolotu. Na szczęście to tylko scenariusz wczorajszych ćwiczeń dowódczo-sztabowych, przeprowadzonych przez grodziskich policjantów przy współudziale powiatowych i miejskich służb.

Wczorajsze ćwiczenia rozpoczęły się około 10.00 po zgłoszeniu dyżurnemu grodziskiej komendy Policji upadku samolotu w lesie w Makówce. Na miejsce natychmiast zostały skierowane policyjne załogi z różnych służb. O pomoc w odnalezieniu uczestników wypadku lotniczego i w akcji ratowniczej poproszeni zostali strażacy, strażnicy miejscy, służby medyczne i znający teren pracownicy nadleśnictwa. Wstępne przeszukanie lasu w drodze dojazdu do miejsca koncentracji służb nie przynosi rezultatu. Trzeba szybko zorganizować grupy poszukiwawcze i przeczesać las w poszukiwaniu poszkodowanych osób. W czasie akcji policjanci odnajdują 3 osoby z obrażeniami ciała i jedną nieprzytomną. Natychmiast przystępują do udzielania pierwszej pomocy, która jest prowadzona wspólnie ze strażakami i pod czujnym okiem służb medycznych. Po długotrwałej resuscytacji osobie najbardziej poszkodowanej udaje się przywrócić funkcje życiowe. Wszyscy ranni w porę trafiają pod opiekę medyczną. Policjanci zajmują się także zabezpieczeniem wraku samolotu w celu przekazania sprawy Państwowej Komisji do spraw Badania Wypadków Lotniczych.

Taki scenariusz miały wczorajsze ćwiczenia dowódczo-sztabowe zorganizowane przez grodziskich policjantów. Ich celem było doskonalenie praktycznych działań ratowniczych na obszarze leśnym oraz współdziałania z innymi służbami w takich sytuacjach. Przedsięwzięcie było też sprawdzeniem stopnia przygotowania do wykonywania podobnych działań przez lokalne służby i instytucje w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.  

Policjanci dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział w ćwiczeniach, które pokazały pozytywną współpracę wszystkich służb w tego typu działaniach.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Udana akcja ratunkowa