Warszawa – Skierniewice: linia kolejowa gotowa w tym roku

Do zakończenia modernizacji linii kolejowej Warszawa – Skierniewice zostało tylko 10 km toru. 26 kwietnia wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, która umożliwi przeprowadzenie ostatnich prac na tej trasie.

Od 26 kwietnia modernizowany będzie ostatni, 10 kilometrowy odcinek toru między Grodziskiem Mazowieckim a Żyrardowem. To już ostatnie zadanie wymagające rozebrania części linii kolejowej i budowy jej od nowa wraz z wiaduktami, mostami i przepustami. Na trasie działa już nowy system sterowania ruchem, który był testowany w ostatnich tygodniach. Wszystkie prace zakończą się jesienią. Wykonawcy rozpoczęli prace wykończeniowe w tunelu w Grodzisku Mazowieckim i na wiaduktach w Jaktorowie. Na przełomie kwietnia i maja w ostatnią fazę wejdzie również rozbudowa przejścia podziemnego w Pruszkowie. 

Kwietniowa korekta rozkładu jazdy została skonstruowana tak, aby umożliwić nam swobodne wykonanie ostatnich prac przy moście nad rzeką Utratą oraz w przejściu podziemnym na stacji w Pruszkowie. Za kilka dni rozpoczynamy ostatni etap prac konstrukcyjnych. Będziemy łączyć nową część przejścia z już istniejącym tunelem. Po tej operacji pozostaną nam już tylko prace wykończeniowe – mówi Witold Cytawa, kierownik kontraktu w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. – Korzystając z korekty rozkładu, wykonamy też tzw. przełączenie sieci trakcyjnej na szlaku z Grodziska do Pruszkowa – dodaje Cytawa. 

Aby ograniczyć utrudnienia spowodowane pracami modernizacyjnymi na torach podmiejskich między Grodziskiem a Pruszkowem będzie kursować więcej autobusów. Pomiędzy Żyrardowem i Pruszkowem uruchomionych zostanie 15 dodatkowych połączeń w zastępstwie pociągów Kolei Mazowieckich. PKP Intercity zapewniają 30 autobusów między Skierniewicami, Żyrardowem i Warszawą. Dodatkowe połączenia autobusowe funkcjonują  również między Warszawą Zachodnią a Pruszkowem. 

Modernizacja połączenia Warszawa Zachodnia – Skierniewice, prowadzona na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakończy się w III kwartale tego roku. Dzięki niej czas podróży na linii Warszawa – Łódź – skróci się do 70 minut.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Warszawa – Skierniewice: linia kolejowa gotowa w tym roku