Początek listopada to czas wspomnień o tych, którzy odeszli. Niespodziewana decyzja Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o zamknięciu cmentarzy sprawiła, że o najbliższych, którzy zmarli rozmawialiśmy w domach. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zrezygnowano z uczczenia pamięci ważnych postaci dla Grodziska.

30 października radny Łukasz Nowacki, reprezentujący Ośrodek Kultury, w asyście funkcjonariuszy grodziskiej Straży Miejskiej złożył wiązanki na grobach Honorowych Obywateli, Zasłużonych dla Gminy oraz żołnierzy Armii Krajowej. Kwiaty pojawiły się na grodziskim cmentarzu parafialnym, cmentarzu komunalnym w Szczęsnem oraz nekropoliach w Izdebnie Kościelnym i Żukowie. W imieniu burmistrza hołd oddano przy mogiłach Marii Michalak, Adeli Obłękowskiej, Tadeusza Łapińskiego, Marka Cabanowskiego, Jerzego Jachimskiego, Jerzego Kowalczyka, Tadeusza Wenca, Zbigniewa Szczerkowskiego i Wiesława Kamińskiego.

2 listopada odbył się wernisaż wystawy „To będzie na wieczność”, podczas którego wysłuchaliśmy 4 Sonet Miłosny T. Bairda w wykonaniu Jeremiasza Ojrzyńskiego. To uczeń prof. Jerzego Knetiga w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przy fortepianie towarzyszyła mu Alina Hoffmann. Wystawa to hołd złożony grodziskim twórcom: Halinie Hance Hensoldt, Tadeuszowi Łapińskiemu, Kindze Starędze, Jackowi Siedleckiemu, Stanisławowi Dutkiewiczowi i Szczepanowi Brozychowi. – Choć wymienionych artystów nie ma już z nami, pozostały dzieła, które nam podarowali w przekonaniu, że tym samym uczynią nasze życie choć trochę lepszym, piękniejszym i głębszym. Wspominając ich życie i twórczość, inspirowani ich dokonaniami, spróbujmy wyruszyć poza horyzont doczesności, by przekonać się o prawdziwości horacjańskiej sentencji „nie wszystek umrę…” – napisali organizatorzy.

Wystawa jest czynna od 3 do 18 listopada w Mediatece (ul. 3 Maja 57).

Relacja z wernisażu, informacje o artystach, prace prezentowane na wystawie będą publikowane na kanale YouTube/GrodziskMaz, YouTube/CentrumKulturyGrodziskMaz, oraz na profilu FB/MediatekaGrodziskMaz

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wciąż ważni…