Tegoroczna Noc Muzeów w Grodzisku Maz. odbywała się pod hasłem „Wielcy artyści, wielkie dzieła”. Uroczyste otwarcie miało miejsce w Dworku Skarbków, udanym koncertem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. T. Bairda. Zebranych powitał pan Łukasz Nowacki podkreślając, że właśnie tu, w westybulu, znajduje się największy grodziski skarb, perełka sztuki klasycystycznej - polichromie malowane przez Jana Bogumiła Plerscha w 1782 roku.

Koncert rozpoczęła Amelka Iwanowska, uczennica klasy skrzypiec, pierwszą częścią koncertu skrzypcowego Josepha Haydna. Po niej usłyszeliśmy jeszcze 9 utworów  wykonywanych solo lub w duecie, na gitarze, fortepianie, skrzypcach, klawesynie, akordeonie. Kilku wykonawcom towarzyszyły na fortepianie nauczycielki. Koncert zakończyła  mazurem Agnieszka Michałowska, na skrzypcach z towarzyszeniem fortepianu.

Po koncercie można było zobaczyć polichromie Plerscha i usłyszeć historię dworu wybudowanego w II poł XVIII w Jordanowicach (obecnie Grodzisk Maz.) oraz ciekawy życiorys jego pierwszego właściciela Jędrzeja Mokronowskiego, uważanego za najpiękniejszego mężczyznę ówczesnej Europy, przypomniane przez pana Łukasza Nowackiego.

Grodziska Noc Muzeów to także liczne warsztaty zorganizowane w Willi Niespodzianka, którymi zainteresowanie mieszkańców przekroczyło oczekiwania organizatorów. W myśl tegorocznego hasła mogliśmy być jak Picasso czy malować jak Van Gogh. Liczne zadania rozwijały kreatywność uczestników, a każdy mógł zrobić sobie artystyczne zdjęcie w atelier fotograficznym, czy wziąć udział w malowaniu światłem.

W Nocy Muzeów, kolejny raz uczestniczyły Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD i Warszawska Kolej Dojazdowa. Tego dnia licznie przybyli mieszkańcy Grodziska i okolic mogli zapoznać się z historią EKD/WKD w Izbie Tradycji, oraz zwiedzać zabytkowy, jak i współczesny tabor przewoźnika. Dzięki niesamowitej wiedzy członków Stowarzyszenia Klub Miłośników EKD/WKD, każdy zainteresowany mógł poznać historie związane z WuKaDką, oraz poznać liczne szczegóły techniczne pojazdów.

O godz. 22:00, w Sali Widowiskowej Centrum Kultury rozpoczął się spektakl „Materia” w świetle UV, zaprezentowany licznie zebranym widzom przez teatr tańca Dyemotion z Jaworzna. Widzów powitali: pani Aldona Józefowicz – koordynatorka tej Nocy Muzeów i pan Łukasz Nowacki, zapowiadając wyjątkowe wrażenia wizualne, rozbudzające wyobraźnię i zmysły. Zobaczyliśmy przedstawienie o niezwykłych walorach plastycznych, teatr magii i bajki, w którym: ruch, taniec, muzyka i światło stanowią treść kompozycji tanecznych. Podziwialiśmy wyjątkową sprawność fizyczną artystów, wśród których są tancerki i akrobaci, bodypainting z wykorzystaniem luminescencyjnych farb. Historia opowiedziana ruchem świetnie zgranym z muzyką i światłem. Mamy nadzieję, że tym z Państwa, którym nie udało się zobaczyć tego przedstawienia, to o czym piszemy, przybliżą zdjęcia zamieszczone w Galerii i fragmenty filmu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wielcy artyści, wielkie dzieła w Grodzisku Mazowieckim