Grodzisk Mazowiecki to kolejne miasto, które postanowiło edukować dzieci na temat historycznie najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci w naszym kraju. Projekt „Wielcy Polacy” prowadzony był przez ostatnie dni sierpnia przez Fundację Sofijka.

Fundacja od początku roku angażuje młodych mieszkańców powiatu grodziskiego i okolic w różne inicjatywy, warsztaty, gry i zabawy, przede wszystkim polaryzujące wiedzę na temat historii Polski i naszych sławnych rodaków. Jeszcze niedawno grupa zaprosiła dzieci m.in. do udziału w grze terenowej na 100-lecie Bitwy Warszawskiej czy na premierę książki dla najmłodszych „I like Moniuszko”. Tym razem w kilku gminach uruchomione zostały warsztaty, które przedstawiały sylwetki wielkich Polaków, a przy okazji rozwijały kreatywność. Wśród takich postaci, jak Mikołaj Kopernik, Benedykt Polak, Papież Jan Paweł II i Józef Hofmann, znaleźli się również i lokalni bohaterowie, jak Leonid Teliga, Józef Chełmoński i inni związani z Grodziskiem Mazowieckim.

- Chciałam, aby dzieci zapoznały się z naszą lokalną historią i umiały osadzić wydarzenia w pewnym kontekście. W stowarzyszeniu kładziemy nacisk na życie codzienne i tak też było i tym razem. Była to np. działalność Seweryny Bojasińskiej ze zdrowym żywieniem, czy zwrócenie uwagi na Jana Sobieskiego, dzięki któremu pijemy kawę. Pojawił się również Leonid Teliga i jego podróże oraz ks. Mikołaj Bojanek – mówi prelegentka Agnieszka Szurek ze Stowarzyszenia Odkrywamy Bliskie Historie.

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, muzycznych i teatralnych, rozwiązywały quizy, oglądały prezentacje multimedialne, bawiły się i grały podczas zajęć ruchowych, a także tworzyły własny komiks. Wszystko po to, aby spotkania były jak najbardziej intensywne, a zarazem atrakcyjne dla uczestników, często stykających się po raz pierwszy z taką tematyką. W zajęciach brały bowiem udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

- Dzieci są bardzo otwarte na wszystko, co proponujemy i bardzo zaangażowane. W wielu przypadkach widać, że tematyka jest dla nich nowa, przez co zajęcia są dla nich wyjątkowe. Bardzo często są zaskoczone, że mieszkaniec Grodziska dokonał czegoś wielkiego. To ważne, bo pokazujemy tym samym, że to od nich zależy, jak pokierują swoim życiem, a repertuar wielkich dokonań jest dla nich otwarty. Podczas tych krótkich zajęć staramy się wzmacniać poczucie własnej wartości, wiarę w to, że w czymś są dobre i że każdy może popełniać błędy, które też służą naszemu rozwoju – podkreśla Paulina Kuran.

Projekt jest finansowany w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Europa i My. Zajęcia wymyślały i prowadziły Monika Jędrzejewska-Wiergiles i Paulina Kuran z Fundacji Sofijka.


Ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny będzie w numerze 13 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Znamy raport z konsultacji
  • Mała retencja - Dobre praktyki w Podkowie Leśnej
  • Umowa na budowę obwodnicy podpisana!
  • Wotum z przygodami
  • Trwają Otwarte Ogrody,
  • Cała Polska czyta Słowackiego
  • Szpital inwestuje w sprzęt
  • Ludzie, zakładajmy chóry
  • Historia dworu w Kłudzienku
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wielcy Polacy