Na styczniowej Sesji Rady Miejskiej w Grodzisku, przy uchwale dotyczącej możliwości budowy nowego parkingu P+R w Łąkach, wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca wykorzystania parkingu piętrowego przy ul. Żydowskiej. Burmistrz zapewniał, że parking ten jest wykorzystany w co najmniej 70% i zachęcał by to sprawdzić. Sprawdziliśmy i wynik był porażający. Czy Burmistrz celowo wprowadzał radnych w błąd?

Wspomniana uchwała dotyczyła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Grodzisk Mazowiecki jednostka F2 – etap II. Plan ten obejmuje mały fragment terenu przy ul. Traugutta w grodziskich Łąkach. Jest to teren obecnego parkingu znajdującego się tuż obok kładki po północnej stronie torów. Radnego Janusza Okurowskiego zainteresowało między inymi wykorzystanie istniejącego już parkingu wielopoziomowego przy ul. Żydowskiej. W odpowiedzi Burmistrz Grzegorz Benedykciński zaznaczył -Parking, który wybudowaliśmy jest już wykorzystany w co najmniej 70%, bo parkometry już stoją i swoją rolę zaczynają spełniać. Gdy Radny Janusz Okurowski wyraził swe wątpliwość dotyczącą kolejnej tego typu inwestycji, Burmistrz dodał – …gdy pojawiły się parkometry, od tego czasu zaczął się duży wzrost liczby samochodów przy ul. Żydowskiej. Ja mam taki zwyczaj, że jak jeżdżę po mieście, to wjechałem i zobaczyłem i mamy ponad dwie kondygnacje zajęte, czyli mamy dwie kondygnacje i trzecią zaczynamy. Myślę, że warto jutro przejść zobaczyć jak wygląda sytuacja, lub w którymś dniu czy tygodniu, po uruchomieniu parkometrów.

Postanowiliśmy więc za namową Burmistrza to sprawdzić. Niestety wyniki były porażające. Nasze obserwacje, poczynione przez kilka dni w godzinach okołopołudniowych radykalnie różniły się od danych przedstawionych radnym przez szefa grodziskiego urzędu i prezentują się następująco.

Ilość miejsc na parkingu: 296
Ilość WOLNYCH miejsc na parkingu w poszczególnych dniach na podstawie wyświetlanych informacji (nie licząc miejsc dla niepełnosprawnych)

Dzień:

2019-01-24

2018-01-28

2019-01-29

2019-02-19

2019-02-21

Poziom 0

5

3

4

8

5

Poziom 1

47

48

60

31

37

Poziom 2

82

82

82

82

82

Poziom 3

81

82

82

81

81

Razem

215

215

228

202

205

Wykorzystanie

27,36%

27,36%

22,97%

31,76%

30,74%


Nasze „badania” przeprowadzaliśmy przez kilka dni i z ich zakończeniem czekaliśmy długo po zakończeniu ferii, by dane nie okazały się zafałszowane. Jak się okazuje, przy największym zanotowanym przez nas zapełnieniu, parking był w około 70%... pusty. Czy możliwa jest aż taka przypadkowa rozbieżność danych? Odpowiedź na to pytanie zostawiamy Państwu.

Nas zastanawia dlaczego podczas sesji Burmistrz Grzegorz Benedykciński przedstawił radnym dane radykalnie różne od tych, którymi dysponujemy. Odpowiedzią na to pytanie może być projekt uchwały przygotowanej na najbliższą sesję, o wyrażeniu zgody na zawarcie Porozumień partnerskich dotyczących realizacji projektu polegającego na budowie parkingów Park&Ride w ramach Zintegrowanych Inwestycji terytorialnych przeznaczonego do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Pytanie - czy radni dysponujący w chwili obecnej innymi danymi podejmą tę uchwałę, czy nastąpi u nich chwila refleksji i głębsza dyskusja nad celowością budowy kolejnego parkingu P+R po północnej stronie torów?

Zachęcamy też do przesłuchania pełnej dyskusji na nagraniu poniżej, oraz do obejrzenia zdjęć z danymi źródłowymi.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wielka, parkingowa ściema?