W poniedziałek, 4 czerwca nasza redakcja brała udział w jubileuszu 40-lecia Przedszkola Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Maciusia Pierwszego. Uroczystości przyciągnęły szerokie grono przyjaciół przedszkola, a piękny program artystyczny na długo zostanie w ich pamięci.

Przedszkole Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Maciusia Pierwszego, to na pewno największe przedszkole w Grodzisku Maz., jeżeli nie w całym województwie. Na co dzień w jego murach uczy się i bawi prawie 400 dzieci. Pomimo swoich rozmiarów jest to najchętniej wybierane przez rodziców przedszkole, co świadczy o renomie tej placówki, od 20 lat zarządzanej przez dyrektor Bożenę Malczewską. Przedszkole to nie tylko zabawa. Obserwowane i rozwijane są tam liczne talenty dzieci. Prężnie działają koła: muzyczne, taneczne, plastyczne, ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne, szachowe i ekologiczne. Przedszkolaki zdobywają wiele nagród, które każdy może zobaczyć w hallu przedszkola. Dodatkowo dzieci uczone są ważnych w późniejszym życiu postaw obywatelskich, dzięki prężnie działającej gromadzie zuchowej. Co roku organizowanych jest wiele atrakcji, konkursów i wyjazdów, w tym chyba jedyne „zielone przedszkole” nad polskim morzem.

- Uroczystość jubileuszu 40-lecia to niezwykle ważne wydarzenie dla naszego przedszkola i całej jego społeczności, którą tworzą dzieci, rodzice i wszyscy pracownicy – mówiła nam dyrektor Bożena Malczewska. - Jest to okazja, aby do ceremoniału przedszkolnego po raz pierwszy wprowadzić sztandar przedszkola, na którym widnieje wizerunek patrona placówki, króla MP. Jubileusz to również świetna okazja, by podziękować wszystkim pracownikom, którzy są tu i teraz, ale przede wszystkim tym, którzy tworzyli historię naszego przedszkola, w tym czterem moim poprzednikom.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 od poświęcenia w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy sztandaru, ufundowanego przez Radę Rodziców. Dzieci z przedszkola wypełniły niemal cały kościół, a sztandar poświęcił proboszcz ksiądz dr Jarosław Miętus.

Główne wydarzenie miało miejsce po godzinie 16.00 w grodziskim Centrum Kultury. Oprócz licznych przyjaciół przedszkola, rodziców i byłych pracowników, na uroczystości przybyły władze powiatu wraz ze Starostą Markiem Wieżbickim, władze samorządowe gminy z Burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, mazowiecki kurator oświaty, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz dyrektorzy grodziskich szkół i przedszkoli.

Historię przedszkola od 1978 roku do dnia dzisiejszego przybliżyła dyrektor Bożena Malczewska. Poznaliśmy najważniejsze dla tej placówki wydarzenia, jej początki oraz etapy rozwoju. Wszystko to  ilustrowane było wieloma zdjęciami. W 2005 roku przedszkole otrzymało obecną nazwę, a nowy budynek, pałac dla króla Maciusia, otwarto w 2011 roku. Podczas prezentacji mogliśmy zobaczyć też ogrom wydarzeń, które miały tam miejsce.

Podczas uroczystości, poświęcony wcześniej sztandar, pierwszy sztandar przedszkola w Grodzisku Mazowieckim, został oficjalnie przekazany dyrekcji przedszkola i dzieciom. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe z grodziskich szkół nr 1, 2, 4 i 6.

Po części oficjalnej rozpoczął się piękny program artystyczny, przygotowany przez dzieci i pracowników przedszkola. W humorystyczny sposób, w formie telewizyjnej relacji, opowiedziana została historia powstania przedszkola i jego rozwoju, oraz przyszłość. Nie zabrakło wielu zabawnych scen z życia przedszkolaków. Protest rodziców żądających budowy przedszkola, bollywoodzkie tańce, czy grodziska biesiada - zostaną w pamięci widzów na długo. W występach udział wzięły nie tylko dzieci, ale też nauczyciele i pracownicy. Zachęcamy do przejrzenia galerii zdjęć, która niestety, nie jest w stanie oddać klimatu całego wydarzenia.

Na zakończenie uroczystości wręczone zostały nagrody, w tym dla pracowników o najdłuższym stażu pracy. Warto zaznaczyć, że część zespołu przedszkolnego pracuje tu od samego początku, od 40 lat!

- 40 lat minęło, ale to oczywiście nie koniec, a to dopiero początek tego, co przed nami – mówiła dyrektor Bożena Malczewska. - Jak mówią słowa piosenki zaśpiewanej przez pracowników na zakończenia dzisiejszej uroczystości „…i chociaż  czas upływa, sił nam nie ubywa, bo nas na wiele jeszcze stać…”

Co roku wielu rodziców w Grodzisku Mazowieckim marzy o tym, by ich dziecko dostało się do przedszkola im. Króla Maciusia Pierwszego. Świadczy to najlepiej o renomie tego przedszkola oraz zaufaniu dla całego zespołu kierowanego przez dyrektor Bożenę Malczewską. Życzymy przedszkolu kolejnych okrągłych i równie udanych jubileuszy!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowego przedszkola