Wyróżniania dla ratowników medycznych z Mazowsza

Ratownicy medyczni Wiktor Łapiński oraz Grzegorz Kołodziejak otrzymali od wojewody Jacka Kozłowskiego listy gratulacyjne za pomoc udzieloną ofiarom wypadku komunikacyjnego na drodze S-8 w powiecie skierniewickim. – Jestem dumny, że jako ratownik medyczny z województwa mazowieckiego, wykazał się pan podczas tego tragicznego zdarzenia ogromną wiedzą i umiejętnościami, tak istotnymi przy udzielaniu pomocy osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia – napisał wojewoda.

Ratownicy medyczni Wiktor Łapiński, kierownik zespołu oraz kierowca Grzegorz Kołodziejak pełnili dyżur w Mszczonowie w powiecie żyrardowskim. Zostali wysłani do wypadku komunikacyjnego w sąsiednim województwie na prośbę dyspozytora z Łodzi, ze względu na dużą liczbę poszkodowanych. Wyróżnieni ratownicy przyjechali na miejsce o godzinie 1:05 w nocy i wypełniali swoje obowiązki do 5.29. Przez ten czas przeprowadzili segregację medyczną poszkodowanych, sprawowali opiekę nad osobami, które nie zostały jeszcze ewakuowane, a także brali udział w ustalaniu miejsc, do których trafić mieli ranni. Ich zaangażowanie, umiejętności oraz zdolności organizacyjne zostały docenione przez wojewodę Jacka Kozłowskiego, który wręczył ratownikom listy gratulacyjne w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Do wypadku doszło w nocy z 3 na 4 maja na drodze S-8 na wysokości miejscowości Kowiesy w powiecie skierniewickim (województwo łódzkie). W karambolu udział wzięło 11 samochodów, w tym dwa ciężarowe. Pomoc medyczna została udzielona 25 osobom, 6 spośród nich trafiło do szpitala, niestety 3 osoby zginęły. Powodem wypadku była gęsta mgła.

Ratownicy z województwa mazowieckiego zostali wysłani na miejsce zdarzenia przez dyspozytora medycznego z Grodziska Mazowieckiego na prośbę dyspozytora z Łodzi ze względu na dużą liczbę poszkodowanych. Zespół był obecny na miejscu od godziny 01:05 do 05:29 – czyli do zakończenia działań ratunkowych. W trakcie działań ratownicy:

  • przeprowadzili segregację medyczną osób poszkodowanych,
  • ustalali z innymi zespołami ratownictwa medycznego, po konsultacji z dyspozytorem medycznym miejsca, do których przewożeni byli poszkodowani,
  • sprawowali opiekę nad osobami, które nie zostały jeszcze ewakuowane z miejsca zdarzenia,
  • na bieżąco przekazywali informacje o działaniach na miejscu zdarzenia.
Polub nas na Facebook