Ostoja przyrody – uroczysko Rozłogi fragment Stawów w Kraśniczej Woli stało się ostoją śmieci wyrzucanych przez kierowców poruszających się łącznikiem miedzy Jaktorowem a Grodziskiem Mazowieckim. Te urokliwe miejsce położone na granicy Jaktorowa i Kraśniczej Woli jest niewątpliwą perełką przyrodniczą w co teraz trudno uwierzyć widząc wyspiska śmieci.

Uprzątnięto już nielegalne wysypisko śmieci. Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim w wyniku podjętych intensywnych czynności służbowych ustaliła jednego z potencjalnych sprawców wyrzucenia śmieci i stworzenia nielegalnego wysypiska. Natychmiast po ustaleniach Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim sprawca został zobowiązany do uprzątnięcia wyrzuconych odpadów co bezzwłocznie wykonał w  całym pobliskim terenie.

Grodziska Straż Miejska apeluje do mieszkańców oraz kierowców w przypadku zauważenia wyrzucania śmieci w tym worków z samochodu o spisanie numerów rejestracyjnych, zrobienia zdjęcia telefonem komórkowym lub bezzwłocznym powiadomieniu straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim o zaistniałej sytuacji.

Ostoja przyrody – Stawy w Kraśniczej Woli, to fragment uroczyska Rozłogi, które razem z otaczającymi je terenami rolno-leśnymi stanowią międzynarodową ostoję ptaków. W okresie migracji łączne koncentracje ptaków wodno-błotnych sięgają tutaj ok 20.000 sztuk, w większości gęś białoczelna i zbożowa oraz siewka złota. Możemy tutaj spotkać rzadkie gatunki ptaków tj. bielik, który żeruje na stawach przez cały rok, rybołów, którego możemy obserwować jedynie w czasie migracji wiosennej i jesiennej, czapla siwa spędzająca cały rok, bocian czarny w trakcie migracji i czasami w sezonie lęgowym czy zimorodek, którego populacja odradza się na stawach.

Nie brakuje na Rozłogach bobrów. Ich obecność jest bardzo widoczna dla człowieka na każdym kroku. Powalone i ponadgryzane pnie drzew często są poprzewracane na pola rolników lub lokalne drogi. Bobry budują też tamy na przepływającej przez Rozłogi rzece Basince oraz na rozlewiskach, kanałach i rowach. Spotyka się również wydrę, która żywi się rybami, żabami i innymi zwierzętami wodnymi. Na terenie stawów pojawia się okresowo, jako osobnik wędrowny.

fot. grodzisk.pl

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wysypisko na uroczysku!