Zadaniem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego jest ochrona bezpieczeństwa i porządku na drogach powiatu. W tym celu grodziscy funkcjonariusze regularnie prowadzą analizy zdarzeń drogowych oraz działania zapobiegawcze. Jednym ze źródeł zdobywania informacji o zagrożeniach są informacje od mieszkańców i użytkowników dróg. W ostatnim czasie grodziscy policjanci otrzymali sygnały z placówek oświatowych o niebezpiecznych zachowaniach kierowców i przeprowadzali kontrole w pobliżu szkół i przedszkoli.

Miejscami, w których policjanci szczególnie zwracają uwagę na zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego są okolice placówek oświatowych.  Funkcjonariusze uwzgledniają niebezpieczeństwa, które mogą być powodowane przez kierujących, a ich uczestnikami mogą stać się dzieci, nie mające często dostatecznej wiedzy o zagrożeniach. Dlatego, gdy tylko do grodziskiej komendy dotarły sygnały o wykroczeniach kierowców w pobliżu szkoły i przedszkola w powiecie, policjanci drogówki przeprowadzili tam działania kontrolne i prewencyjne.

Funkcjonariusze grodziskiego Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzali, jak zachowują się kierujący samochodami wobec innych kierowców i pieszych, a także jak przewożeni są pasażerowie w autach. W okolicy jednej ze szkół w jaktorowskiej gminie konieczna była interwencja wobec kierującej, która wykonywała manewry cofania i zawracania na przejściu dla pieszych. Kobieta została ukarana wysokim mandatem. Kontroli poddawani byli także użytkownicy dróg w pobliżu grodziskiego przedszkola. Policjanci przypominali im przepisy dotyczące prawidłowego parkowania i starali się uświadomić zasady korzystania z okolicznych dróg.

Podczas przeprowadzanych działań policjanci zwrócili uwagę na poszczególne zachowania uczestników ruchu drogowego, które mogą być przyczyną niebezpiecznych zdarzeń w okolicach placówek oświatowych.  Apelujemy szczególnie do rodziców, przywożących tam swoje pociechy, aby dostosowywali prędkość jazdy do natężenia ruchu i panujących tam warunków, nie zatrzymywali się na lub tuż przy przejściach dla pieszych, uczyli dzieci opuszczania pojazdu od strony chodnika, nie tamowali ruchu na drogach i nie zastawiali wyjazdów z okolicznych posesji. Prosimy wszystkich użytkowników dróg o zwiększenie ostrożności w tych szczególnych miejscach i wzajemne uwzględnianie swoich praw i obowiązków na drogach.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Zachowaj ostrożność w pobliżu szkoły i przedszkola