W nocy z soboty na niedzielę, chuligani swoją "sztukę" graffiti uzewnętrznili na muralu wykonanym na budynku garaży przy zbiegu ulicy 3 Maja z Teligi. Umieścili wulgarne słowa w miejscu publicznym. Na ścianach bloków na osiedlu pojawiły się graffiti. Nikt z mieszkańców nie zauważył, że chuligani malują i niszczą mural tym samym psuja estetykę miasta.

W grodziski krajobraz wpisały się murale wykonane na zlecenie gminy Grodzisk Mazowiecki. To, co uczyniono w weekend nie jest sztuką uliczną tylko aktem wandalizmu i uszkodzeniem mienia, za co grozi kara pobawienia wolności do lat 5.

Czym jest graffiti? Odpowiedź jest prosta, to jeden z czterech elementów kultury hip-hopu, kultury będącej wyrazem buntu i ucieczki przed codziennością. Na graffiti składają się elementy graficzne, najczęściej ksywki writerów (graficiarzy) lub ich ekip, umieszczane w miejscach publicznych i to nielegalnie, co jest aktem wandalizmu.Honorowy kodeks grafficiarzy mówi jasno, że nie maluje się na zabytkach i odnowionych murach a tym bardziej muralach.

Dla niektórych jest to forma wyrażania swego buntu, złości wobec realiów życia, gdyż być może nie potrafią tego wyrazić w inny sposób. Świadczą o tym napisy na murach, domach, często o wulgarnym charakterze, obrażające innych. Często napisy te szpecą kościoły, sklepy, domy, przede wszystkim miejsca publiczne. To nie jest na pewno sztuka. To świadczy o tym, że ci ludzie nie odróżniają prawdziwej sztuki od zwykłych aktów wandalizmu.

Gmina Grodzisk Mazowiecki w celu poprawienia estetyki zamówiła wykonanie murali w kilku miejscach na terenie miasta. Finansowanie murali nastąpiło z budżetu Gminy, dlatego Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim apeluje, aby nie pozostać objętym wobec tych aktów wandalizmu i w razie zauważenia podejrzanego zachowania, malowania sprayami dzwonić pod numer 986 lub 7555431 w celu powiadomienia straży miejskiej o zastałej sytuacji. Będziemy bezzwłocznie reagować na próby wandalizmu.

Polub nas na Facebook