Zapraszamy na 7 edycję grodziskich SPLOTów!

Już wkrótce rozpoczynają się 7. Grodziskie Spotkania Wielokulturowe SPLOTY. W tym roku hasłem przewodnim spotkań są „Wspólne korzenie”. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń!

Zasadzone „na początku” w rajskim ogrodzie Drzewo Życia rozrosło się bujnie, wyciągnęło gałęzie na wszystkie strony świata, pokryło listowiem wiar, języków, kultur i obyczajów, zrodziło owoce w postaci wytworów ludzkiej aktywności – sztuki, nauki, filozofii. Zachwycając się tym, co charakterystyczne i wyjątkowe w dorobku kulturowym ludów z 4 stron świata, warto zapytać o to, co pozostaje dla nas wspólne, a więc – sięgnąć do korzeni. Być może wtedy okaże się, że więcej nas łączy niż dzieli, że używając rozmaitych sposobów wyrażamy właściwie to samo. Jakże często powołujemy się na korzenie, mówiąc o naszych przodkach, wskazując na źródła, z których wypływa nasza tożsamość, kultura, wierzenia, światopogląd, to, co sprawia, że jesteśmy tacy a nie inni. Warto zatem wyjść poza horyzont doczesności, stanąć ponad nurtem codzienności i zapytać o to, co nas określa, a co jest wspólne z ludźmi innych ras, narodowości, grup etnicznych, wyznawcami innych religii. Zachęcamy do takiej właśnie wędrówki, dzięki której można lepiej i głębiej poznać siebie, a także popatrzeć z mądrą akceptacją na drugiego człowieka i rozpoznać w nim kogoś bardzo znajomego – bliskiego, choć może na pozór tak różnego.

Już po raz siódmy zapraszamy do udziału w Grodziskich Spotkaniach Wielokulturowych „Sploty”. W programie rozpisanym na dwa intensywne tygodnie znajdziecie koncerty, warsztaty, pokazy tańca, spektakle, spotkania autorskie, wykłady i spacery historyczne. Nie zabraknie wytworów kultury z czterech stron świata – muzyki, śpiewu, tańca, kulinariów i filmów. Powędrujemy na mroźną Północ, gorące Południe, daleki Wschód i mniej znany Zachód. Pojawią się zarówno konteksty globalne, jak i całkiem lokalne, zadziwią nieoczekiwane związki i powinowactwa kultur, zagoszczą postaci tak znane jak Mickiewicz i tak nieznane, jak kobiety, które tworzyły zręby Kościoła katolickiego. Bądźmy dobrej myśli – wyposażeni w ciekawość, tolerancję, wychylenie ku innemu i wrażliwość odbędziemy wspólnie niezapomnianą, obfitującą w odkrycia i okraszoną emocjami podróż, z której wrócimy odmienieni na lepsze. A więc ruszajmy!

Polub nas na Facebook