Zapraszamy na III Rodzinny Piknik Historyczny

Zapraszamy 9 września na III Rodzinny Piknik Historyczny pt. Grodzisk w złotym wieku. Piknik tematyką ma odwoływać się do 495 rocznicy nadania praw miejskich oraz do epoki zygmuntowskiej (I poł. XVI w.), czyli „złotego wieku".

W 1522 r. z rąk Zygmunta I Starego wieś Grodzisko otrzymała prawa miejskie w wersji niemieckiej, a także przywilej na targi i jarmarki. O nadanie wystarali się przedstawiciele możnej na Mazowszu rodziny Okuniów h. Belina, Hieronim i Wojciech, kanonicy, dworzanie, dziedziczni właściciele wsi. Piknik poprzez atrakcje – turniej rycerski, imitację targowiska, stoiska kupców, rzemieślników i rekonstruktorów historyczych, pokazy sokolnicze i taneczne, koncert muzyki dawnej – wprowadza widzów w czasy, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów była najpotężniejszym państwem w Europie, Mazowsze zostało włączone do Korony i przechodziło szybki proces urbanizacji, a takie miasta jak Grodzisk otrzymywały szanse dynamicznego rozwoju.

Piknik rozpocznie się krótką inscenizacją ukazującą moment nadania przywileju lokacyjnego (dwór Zygmunta Starego, załoga rycerska, ojcowie miasta – Hieronim i Wojciech Okuń) z udziałem rekonstruktorów.

ZAPRASZAMY!

Polub nas na Facebook