Zmarł Antoni Kania - lider "Syrbaków" i twórca Galerii Instrumentów Folkowych

Zmarł Antoni Kania – założyciel legendarnej muzycznej grupy folkowej „Syrbacy”, twórca i właściciel jedynej w Europie Galerii Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim.
 
Pan Antoni Kania był pasjonatem, muzykiem i liderem pierwszego założonego w latach 70-tcyh polskiego zespołu folkowego "Syrbacy". Był propagatorem i twórcą muzyki folkowej, granej z przymrużeniem oka na instrumentach folkowych, które Syrbacy zbierali, odnawiali lub wykonywali własnoręcznie. Na repertuar „Syrbaków” składają się polskie przyśpiewki, muzyka country i słowiańsko – żydowska, ballady rosyjsko – cygańskie oraz jazz. „Syrbacy” są jedynym zespołem na świecie grającym na łuku elektrycznym, skrzypcach patefonowych, pompce, pierdzielu...
 
Założona przez Antoniego Kanię Galeria Instrumentów Folkowych jest unikatowym, jedynym w Europie zbiorem ponad 1000 przeróżnych, często prymitywnych etnicznych instrumentów, na których „Syrbacy” wykonują muzykę folkową, inspirowaną głównie przez słowiańskie brzmienia, choć w ich repertuarze odnaleźć można też jazz, country, muzykę żydowską czy rosyjsko – cygańskie ballady.

Grając na starych zapomnianych instrumentach, chcemy "uświadomić" - co byłoby, gdyby te instrumenty przetrwały do dziś i obowiązywały we współczesnej muzyce rozrywkowej.

Redakcja składa wyrazy żalu.
Polub nas na Facebook