Ostatnia niedziela września jest tradycyjnie wielkim świętem patriotycznym w naszej okolicy. 29 września 1944 roku doszło do wielkiej bitwy w miejscowości Budy Zosine pod Jaktorowem. Jak co roku wydarzenie to jest upamiętnianie przez organizacje kombatanckie, jak i władze samorządowe, a rekonstrukcja bitwy i piknik historyczny przyciągnął tłumy!

W bitwie uczestniczyło około 1,5 tysiąca partyzantów i kilka tysięcy żołnierzy hitlerowskich wspieranych przez wojska węgierskie, co jak się później okazało miało pewne znaczenie. Po dramatycznej bitwie żołnierze węgierscy pomagali przegranym partyzantom. W gminie Jaktorów władze co roku pamiętają o tym wydarzeniu, zawsze w ostatnią niedzielę września organizowane są uroczyste obchody. Nie inaczej było i w tym roku.

Stałym punktem uroczystości jest Apel Poległych oraz składanie wieńców i wiązanek na grobie poległych bohaterów. Asystę honorową zapewnili harcerze Hufca Jaktorów. Było jak zwykle godnie, doniośle, z pełnym szacunkiem i zrozumieniem miejsca oraz czasu.

Po zakończeniu Mszy św. polowej oraz oficjalnych uroczystości odbyła się rekonstrukcja historyczna. Narrator rekonstrukcji, opowiedział historię zmagań wojennych z września 1944 roku. Inscenizacja jest rozbudowywana i w tej chwili jest to już obszerny spektakl, który przyciąga  tysiące widzów, którzy mają okazję obejrzeć m. in. strącenie niemieckiego samolotu.

Na koniec spotkania odbył się tradycyjny piknik historyczny, a strażacy z OSP Międzyborów i OSP Jaktorów jak zwykle częstowali żołnierską grochówką. Odbyło się też wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, pod batutą Orkiestry z Chmielnej, przez licznie zebranych gości oraz widzów. Zasięg uroczystości i jej ranga rośnie z roku na rok. Wielka w tym zasługa organizatorów, czyli Społecznego Komitetu Obchodów rocznicy bitwy pod Jaktorowem.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 75 rocznica Bitwy pod Jaktorowem