Już od ponad pół roku znamy zasady postępowania w czasie pandemii. Noszenie masek, dezynfekcja rąk, czy trzymanie dystansu społecznego to obecna norma. Ale o czym jeszcze powinniśmy nie zapominać, aby uchronić się od zakażenia? Jak mamy przygotować się do testu na obecność wirusa? Na pytania odpowiada Maciej Kowalski, Kierownik Referatu Bezpieczeństwa, Informatyki i Monitoringu w jaktorowskim Urzędzie Gminy.

Do jakich zasad, poza noszeniem masek i dezynfekcją rąk, powinniśmy się stosować w obecnym czasie bardzo szybko zwiększającej się liczby zakażeń?

Wydaje mi się, że zasady znamy już bardzo dobrze, ale oczywiście nie zaszkodzi przypominać o nich cały czas. Przede wszystkim powinniśmy, jak nigdy dotychczas, dbać o swoje zdrowie. Nie tylko pod względem unikania kontaktu z osobami zakażonymi, ale także starając się prowadzić maksymalnie zdrowy tryb życia. Im silniejszy jest nasz organizm tym (teoretycznie) lepiej powinien poradzić sobie z wirusem w przypadku zakażenia. Pamiętajmy o częstym myciu rąk. Usuwanie z nich wirusów nie musi odbywać się jedynie za pośrednictwem stosowania płynu dezynfekcyjnego. Mydło również jest bardzo dobre w tym zakresie, a częste mycie dłoni będzie zapewniało nam dodatkowe przeciwdziałanie zakażeniu. Pamiętajmy też, żeby nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi. Obecnie, dotykając jakichkolwiek powierzchni ogólnie dostępnych traktujmy, że mamy brudne ręce i nawet po wyjściu ze sklepu zdezynfekujmy je zanim zdejmiemy maskę.

Jeżeli jesteśmy już przy sklepach, w ostatnim czasie pojawiły się w gminie Jaktorów plakaty z informacją, że Urząd Gminy przypomina o godzinach dla seniorów.

Zgadza się. Wraz z harcerzami oznakowaliśmy wszystkie sklepy i punkty usługowe na terenie gminy z informacją o godzinach dla seniorów. W tym miejscu jeszcze raz bardzo dziękuję harcerzom za pomoc. Przypomnijmy, że są to godziny 10:00-12:00 od poniedziałku do piątku. Dla osób starszych koronawirus jest szczególnie niebezpieczny. Pozwólmy zatem, aby seniorzy mogli robić zakupy w wyznaczonych tylko dla nich godzinach. Jest to jeden z elementów, który pozwala na ich separowanie od osób młodszych, a co za tym idzie ograniczaniu ryzyka zakażenia. Do osób starszych również mam apel, aby korzystali z czasu przeznaczonego tylko dla nich. Jeżeli będziemy działali wspólnie, to mamy większe szanse na przejście tej pandemii z jak najmniejszymi negatywnymi skutkami.

Jak przygotować się do testu na obecność COVID-19, jeżeli zostaniemy na taki skierowani?

Wbrew pozorom odpowiednie przygotowanie się do testu na obecność koronawirusa jest bardzo ważne. W Szpitalu Zachodnim wykonywane są testy metodą genetyczną RT PCR, tzn. pobierany jest od badanego wymaz z części nosowo-gardłowej. Co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu powinniśmy być na czczo. Nie powinniśmy również myć zębów, płukać ich płynem do płukania jamy ustnej. Zrezygnujmy z żucia gumy, stosowania pastylek, czy syropów na gardło. Nie używajmy w tym czasie aerozoli do nosa. Także nie palmy papierosów. A przed samym pobraniem próbki nie wydmuchujmy nosa. Przy okazji mam również gorącą prośbę o to, aby po badaniu udać się prosto do domu i oczekiwać w nim na wyniki badania. Jeżeli zostaliśmy skierowani na test, to był ku temu jakiś powód i nie ma co narażać innych ludzi na ewentualne zakażenie, jeżeli sami będziemy posiadać COVID-19.

Czy na zakończenie chciałby Pan coś dodać?

Tak. Mam gorącą prośbę do wszystkich… dbajmy o siebie. Wiem, że nie wszyscy wierzą w skuteczność maseczek. Poza tym czasami zdarza się, że ktoś wchodzi do sklepu bez maski i robi zakupy, a sprzedawca boi się zwrócić mu uwagę, aby nie stracić klienta. Jednak w obecnym czasie bez różnicy, czy wierzymy w koronawirusa, sens noszenia maseczek lub innych obostrzeń, to stosujmy się do nich. Obecnie już nie zjemy w ulubionej restauracji obiadu, nie pójdziemy na siłownię. Jeżeli nie będziemy tak odpowiedzialni, jak na wiosnę, to zaraz możemy nie zrobić zakupów w sklepie i co najgorsze coraz częściej będą umierać w około nas ludzie. Zatem dbajmy o siebie nawzajem.

Polub nas na Facebook