Dofinansowanie na sterylizację i chipowanie

Gmina Jaktorów niezmiennie od lat prowadzi akcję bezpłatnego dla mieszkańców sterylizowania suczek i kocic oraz znakowania psów. Teraz dzięki dodatkowym pieniądzom z zewnętrznego dofinansowania.

Gmina Jaktorów otrzymała dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego programu wsparcia zapobieganiu bezdomności zwierząt Mazowsze dla zwierząt 2023” na realizację zadania pod nazwą: „Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie Jaktorów”. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych zadania wynosi 40 000 zł z czego 20 000 zł to środki własne z budżetu Gminy Jaktorów, a drugie 20 000 zł to pomoc finansowa z budżetu Województwa Mazowieckiego. W ramach tych pieniędzy realizowane są zabiegi sterylizacji suk i kocic oraz znakowania psów.

Dlaczego warto wysterylizować suczkę lub kocicę? Na pierwszą myśl przychodzi unikniecie spłodzenia niechcianych potomków. Jest to prawdą, ale to nie jedyna kwestia. W przypadku młodych suczek ogromną zaletą jest zapobieganie większości nowotworów sutków, a dodatkowo u suczek i kocic bez różnicy na wiek sterylizacja zapobiega chorobom macicy, takim jak ropomacicze i nowotwory. W tym miejscu należy rozprawić się z pewnymi mitami, które kiedyś narosły wokoło sterylizacji. Nie prawdą jest, że wysterylizowane czworonogi są nieszczęśliwe. Psy nie są ludźmi. Nie planują posiadania potomstwa, wychowywania go i troszczenia się o nie przez 18 lat, nie marzą też o tym, by pewnego dnia zostać dziadkami. W kwestii pytania, czy suczka po sterylizacji stanie się agresywna należy odpowiedzieć, że rzadko jest to prawdą. Suka, która jest agresywna przed sterylizacją, może stać się bardziej agresywna po zabiegu. Jednak znakomita większość suk, które nie są agresywne, nie zmienia swego charakteru z powodu sterylizacji. Ponadto nie ma żadnych konkretnych dowodów na poparcie tezy, że suczki, które są sterylizowane w młodym wieku, są niezrównoważone i mają więcej problemów behawioralnych. Suki, które są sterylizowane w okresie szczenięcym, czasem są bardziej aktywne, niż osobniki niesterylizowane, jednak badania wskazują, że nie ma znaczących różnic w zachowaniu pomiędzy suczkami sterylizowanymi w wieku 7 tygodni, a w wieku 7 miesięcy.

A co z chipowaniem? Zacznijmy od tego, że wszczepienie czipa jest całkowicie bezbolesne dla naszego pupila. Natomiast bardzo pomaga, gdy piesek ucieknie nam z posesji. W takim przypadku łatwo zidentyfikować właściciela i oddać mu zgubę. Wystarczy, że pracownik urzędu lub wyspecjalizowanej firmy przyłoży czytnik do karku zwierzęcia i od razu na urządzeniu wyświetlone zostają informacje łącznie z numerem telefonu podanym przez osobę czipującą czworonoga. Gdy pies czipa nie ma jest już gorzej. Wtedy trafia do schroniska, gdzie niewątpliwie zamknięty w ograniczonej przestrzeni z dala od domu narażony jest na duży stres.

Jak napisaliśmy na wstępie dla mieszkańców gminy Jaktorów chipowanie psów oraz sterylizacja suczek i kocic są całkowicie bezpłatne. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z Referatem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Jaktorów pod numerem telefonu 46 854 51 15 lub adresem e-mail rolnictwo@jaktorow.pl.

Polub nas na Facebook