Od 1 kwietnia w gminie Jaktorów zmianie ulegają stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dla gospodarstw domowych, które zdecydowały się na samodzielne kompostowanie bioodpadów stawka zmienia się z 25 na 26 zł. Natomiast dla tych, którzy nie chcą tego robić z 30 na 36 zł.

Zmiany w stawkach podyktowane są sytuacją rynkową. Ceny u dostawców usług od kilku lat nieprzerwanie rosną. Ponadto Urząd Gminy odnotowuje w ostatnim czasie znaczne wzrosty ilości oddawanych odpadów – w przypadku bioodpadów jest to ponad 100%.

I dlatego jaktorowski samorząd podjął decyzję o podwyższeniu stawek odpłat za odbiór odpadów od mieszkańców. Z tym, że dla osób, które zdecydowały się na kompostowanie bioodpadów wzrost jest symboliczny. Jest to zwiększenie stawki o 1 zł od osoby miesięcznie. Tym samym stara się namówić mieszkańców którzy jeszcze nie zdecydowali się na samodzielne kompostowanie zwiększając dla nich stawkę o 6 zł.

Ale nie jest to jedyne działanie jaktorowskiego samorządu w celu zmniejszenia ilości odbieranych bioodpadów. Od 2020 roku Urząd Gminy Jaktorów nieodpłatnie użycza mieszkańcom kompostowniki. Jest to praktyczne narzędzie do obniżenia kosztów gospodarstw domowych, z którego skorzystało już około połowa mieszkańców gminy. Dla przykładu dla czteroosobowej rodziny oszczędność w skali roku wynosi 480 zł.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Jaktorowie, ul. Warszawska 2 lub pod numerem tel. 46 854 51 21.

 

Polub nas na Facebook