fot. Eliza Jaroszewska

Widoczne na zdjęciu przedmioty nie pochodzą z bajkowej wystawy. Jest to część ogrodu warzywnego stworzonego społecznie przez rodziców dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie. Rodzice przygotowali warzywniak, a dzieci  wybrały i posadziły rośliny. Teraz będą je pielęgnować i doglądać.

- Trudno jest uczyć przyrody tylko i wyłącznie za pomocą książek czy eksponatów w sali przedszkolnej lub szkolnej. Pokazywanie roślin czy zwierząt na rysunku, czy nawet na filmie nie zawsze wystarczy. – mówiła organizatorka przedsięwzięcia Eliza Jaroszewska - O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze mają zajęcia w terenie. Mając na uwadze edukację przyrodniczą oraz propagowanie zdrowego stylu życia rodzice dzieci z naszego Zespołu Szkół postanowili w czynie społecznym stworzyć dla naszych dzieci warzywniak.

Projekt „Mój warzywniak” rozpoczął się w połowie kwietnia. Do dziś rodzice przygotowali fantazyjne miejsca na grządki i rośliny, a także zaaranżowali warzywniak. Warto zaznaczyć, że wszelkie pracy wykonali społecznie, wykorzystując w dużej mierze niepotrzebne już przedmioty. Decyzję o tym co zostanie posadzone w warzywniaku podejmą nauczyciele wraz z dziećmi.

- Dziecko najlepiej poznaje przyrodę poprzez działanie, pracę czy też doświadczenie. Odkrywając samodzielnie tajemnice przyrody gromadzi nowe doświadczenia i angażuje się emocjonalnie. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza. – dodaje Eliza Jaroszewska - Dzieci zwłaszcza najmłodsze, bardzo lubią buszować wśród grządek i wielką frajdę sprawia im pałaszowanie zebranych przez siebie warzyw i owoców, dlatego też tworząc mini warzywniak umożliwimy dzieciom wcielić się w małych ogrodników. Ogrodowe zajęcia dla dzieci będą lekcją przyrody. Poznają potrzeby roślin i ich rozwój, od nasiona do owocu. Pielęgnacja upraw pomoże też nauczyć ich odpowiedzialności.

Dzieciom i rodzicom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie gratulujemy wspaniałego ogrodu warzywnego. Czekając na przepyszne i zdrowe zbiory zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Magiczny ogród w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie