Uczniowie klasy 1b Gimnazjum w Jaktorowie zrealizowali część projektu edukacyjnego. Pomysłodawczynią tematu projektu była uczennica Karolina Piwowar. Założenia obejmowały między innymi odnowienie pomnika Ostatniego Tura w Jaktorowie. Cała klasa przyjęła pomysł z entuzjazmem. Pozytywnie o temacie projektu wypowiedzieli się również rodzice uczniów.

Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia było uzyskanie zgody Wójta Gminy Jaktorów. Po przedstawieniu pomysłu i omówieniu założeń projektu taką zgodę otrzymaliśmy.

Kolejnym etapem było przygotowanie pomnika do malowania. W akcję zaangażowali się wszyscy uczniowie klasy 1b. Gimnazjaliści ze szczotkami, wiadrami, drabiną i innymi narzędziami ruszyli pod pomnik. Nieocenioną pomoc na tym etapie zaoferowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie. Wóz strażacki posłużył do rozpylenia wody i umycia monumentu. Trzeba przyznać, że na przestrzeni ostatnich lat zagościły na nim kurz i mech. Wspólnymi siłami usunęliśmy z pomnika grubą warstwę nieczystości.

Tak przygotowany obelisk w kolejnym etapie został pomalowany. Cokół na szaro, litery i podobizna tura na biało. Praca renowacyjna była dla uczniów świetną okazją do przypomnienia sobie istotnych informacji z lokalnej historii.

Ostatnim etapem realizacji projektu będzie prezentacja jego efektów przed uczniami całej szkoły, będzie to miało miejsce w roku szkolnym 2017/2018.

W realizację projektu zaangażowani byli: Malwina Bobrowska, Rafał Durka, Kamil Kamiński, Adrian Kinczewski, Damian Kinczewski, Oliwier Kowalczyk, Weronika Łękarska, Michał Oberman, Maja Orłowska, Julia Owczarek, Mateusz Pietraszek, Karolina Piwowar, Kalina Sierocińska, Dominik Siudziński, Jakub Stefański, Paweł Szymański, Julia Trzcińska, Izabella Wawer, Arkadiusz Zalewski, Gabriela Zdziebłowka.

Uczniowie klasy 1b składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia odnowienia pomnika Ostatniego Tura.

Polub nas na Facebook