Pięć lat działalności Towarzystwa Cyklistów w Jaktorowie

Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie zawiązało się w dniu 16 grudnia 2006 roku.
Działalność TCJ w pierwszym roku swego istnienia skupiona była na organizacji IV Rodzinnego Rajdu Rowerowego szlakiem przodków…, który odbył się na trasie Jaktorów- Żelechów.


Rajd ten przebiegał śladami związanymi z życiem i twórczością Józefa Chełmońskiego. Impreza ta nawiązywała do wcześniejszych tego typu rajdów rodzinnych zapoczątkowanych przez Tadeusza Murzyna. W tym też roku TCJ otrzymało szansę na organizację prestiżowej imprezy kolarskiej dla dziewcząt i chłopców w kategorii młodzik, junior młodszy i junior. Były to zawody o Mistrzostwo Mazowsza w Kolarstwie Szosowym ze startu wspólnego oraz w jeździe indywidualnej na czas. Przy okazji tych Mistrzostw TCJ postanowiło wypromować własną imprezę szosową – Ogólnopolski wyścig kolarski Puchar Tura, nawiązującą w swej nazwie do rezerwatu tura, który znajdował się w Puszczy Jaktorowskiej. Zawody zorganizowano na terenie gmin Radziejowice i Jaktorów.

W 2008 roku zorganizowano V Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem przodków… z Jaktorowa do Wiskitek upamiętniając wspólne związki historyczne tych miejscowości. Rajd wpisał się w organizowany Festyn Rodzinny w Wiskitkach. Dla wielu przeżycia z tego wspólnego święta nadal pozostają w bliskiej pamięci. W tym też roku TCJ ponownie organizowało Mistrzostwa Mazowsza w Kolarstwie Szosowym ze startu wspólnego oraz w jeździe indywidualnej na czas a także II Ogólnopolski Wyścig Kolarski Puchar Tura.

W lipcu 2009 roku TCJ zorganizował VI Rodzinny Rad Rowerowy szlakiem przodków… z Jaktorowa do Petrykoz. Rajd ten przebiegał do źródeł rzeki Tucznej, nad którą położony jest Jaktorów. W Petrykozach zapoznano się z Wiejską Galerią Sztuki i Skansenem Zabudowy Wiejskiej zorganizowanym przez profesora Wojciecha Siemiona. Kontakt z tym nie tuzinkowym Artystą nadal wzbudza, żywą radość z chwil, jakie zgotował nam w Petrykozach profesor. W 2009 roku we wrześniu TCJ zorganizował po raz trzeci Otwarte Mistrzostwa Mazowsza w Kolarstwie Szosowym i Puchar Tura..

W 2010 roku TCJ z okazji 200-tnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zorganizowało VII Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem przodków… z Jaktorowa do Żelazowej Woli połączony ze zwiedzaniem dworku i parku. W tym też roku po raz czwarty przeprowadzono zawody kolarskie o Mistrzostwo Mazowsza i Puchar Tura oraz po raz pierwszy TCJ zorganizował Mistrzostwa Powiatu Grodziskiego Amatorów w Kolarstwie Szosowym.

W 2010 roku TCJ zorganizował VIII Rodzinny Zlot Rowerowy, który odbył się 12.06 do Milanówka pod hasłem „Milanówek Mały Londyn” Po raz piąty organizowaliśmy Mistrzostwa Mazowsza w kolarstwie Szosowym, Ogólnopolski wyścig kolarski Puchar Tura i po raz II Mistrzostwa Powiatu Grodziskiego Amatorów w Kolarstwie Szosowym dla wszystkich kategorii wiekowych. Zawody kolarskie odbyły się na terenie gminy Baranów a V Ogólnopolski wyścig kolarski Puchar Tura nawiązywał w swoich celach do uczczenia 400-lecia istnienia miejscowości Baranów.

Oprócz wyżej wymienionych cyklicznych imprez kulturalno-turystycznych i zawodów w kolarstwie szosowym TCJ zorganizował dla członków i sympatyków autokarowe wyjazdy krajoznawcze. Odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Łowicz, Sochaczew, Kalisz, Russów, Kazimierz nad Wisłą, Nałęczów, Toruń, Ciechocinek, Sandomierz, Lublin, Zamość, Biskupin i Gniezno.

W dotychczasowych rajdach rowerowych "szlakiem przodków" uczestniczyło około 1700 osób. Uczestnicy Rajdów otrzymywali na każdej imprezie okolicznościowe koszulki, nalepki, kamizelki odblaskowe i inny sprzęt zapewniający bezpieczeństwo podczas jazdy. W programie rajdów turystycznych organizowano konkursy wiedzy o Regionie oraz były też organizowane zawody sprawnościowe. W dotychczasowych imprezach uczestnicy wyjazdów rowerowych a także podczas zawodów sportowych zawodnicy i osoby towarzyszące przyjmowani byli skromnym poczęstunkiem.

Trasy naszych wypraw turystycznych były i nadal są propozycją dla władz samorządowych do wytyczenia i oznakowania szlaków rowerowych w naszym Regionie. Od chwili powstania, TCJ uczestniczy i wspiera na terenie gminy Jaktorów Finał Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dotychczas przy organizacji imprez sportowych i turystycznych współpracowaliśmy i otrzymywaliśmy wsparcie z Mazowiecko-Warszawskiego Związku Kolarskiego, Urzędów Gmin w Jaktorowie, Baranowie, Radziejowicach, Wiskitkach i Milanówku. Ponadto sponsorami organizowanymi przez nas imprez dotychczas byli: Mazowiecki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim, Warszawsko-Mazowiecka Federacja Sportu.

W naszych imprezach mogliśmy liczyć na pomoc ochotników ze Straży Pożarnych w Międzyborowie, Jaktorowie, Radziejowicach, Baranowie, Kaskach, Kulkówce, Drzewiczu Nowym, Żelechowie, Osinach, Korytowie.

Dotychczasowe Rajdy rowerowe organizacyjnie wspomagały też Gminne Biblioteki w Jaktorowie, Radziejowicach i Wiskitkach oraz Towarzystwo Miłośników Milanówka.

Działalność TCJ wspierają finansowo i logistycznie m.in. takie firmy jak: BGŻ, Scandia, PZU, Dartom – Dariusza Szumachera, Finishprofiles, Mini Max –Mirosława Strzemiecznego, Transport Sanitarny – Leszka Strzemiecznego, Firma reklamowa ZYG ZAK, Apteka Omega, firma RAGEN, MSK SI - Michał Skwarek, Instart, Firma Manless, Butcher, GS Baranów, AKBA, IRMET, MARO – sklep rowerowy, firma WZOREK, Marbel, Piekarnia Witaszczyk, Machpol, OKTAW.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie swoją hojnością lub bezinteresownym działaniem dostrzegając społeczną pracę na rzecz Regionu, powiatu, gminy czy też promocji rekreacji, turystyki oraz olimpijskiej dyscypliny, jaką jest kolarstwo.

Jako członkowie, TCJ działamy kolektywnie na miarę posiadanych możliwości i środków. Obecnie w TCJ jest ponad 25 aktywnych członków. Aktualnie Zarząd TCJ działała w następującym składzie: prezes Tadeusz Murzyn, wiceprezes Sylwester Szwed, sekretarz Emilia Siedlecka, skarbnik Hanna Żołek, członkowie zarządu: Jan Regulski i Józef Orzechowski. Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej jest Danuta Pleban.

Nasze imprezy medialnie wspomagali: Życie Żyrardowa, Gazeta Grodziska, Gazeta Wyborcza, Wspólny Powiat, Kurier Południowy, Głos Żyrardowa, Radio Niepokalanów, Radio Bogoria, TVP INFO Warszawa, Grodzio, Obiektyw.

W planach na 2012 rok mamy zorganizowanie IX Rodzinnego Zlotu Rowerowego na trasie Jaktorów – Wiersze w Puszczy Kampinoskiej dla uczczenia pamięci żołnierzy Zgrupowania Kampinos AK. Ponadto po raz szósty zorganizujemy Mistrzostwa Mazowsza w kolarstwie szosowym – ze startu wspólnego i w jeździe indywidualnej na czas, VI Ogólnopolski wyścig kolarski Puchar Tura oraz III Szosowe Amatorskie Mistrzostwa Powiatu Grodziskiego. Planujemy też wycieczkę autokarową do Białegostoku i okolic związanych z tzw. Szlakiem Tatarskim.

TCJ posiada własną stronę internetową – www.tcj.jaktorow.mazowsze.pl, gdzie można zobaczyć bieżące informacje oraz galerię fotografii z dotychczasowych imprez turystycznych i z zawodów sportowych.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: