Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów

Przedwczoraj dyżurny komisariatu w Jaktorowie otrzymał zgłoszenie o niewybuchach ujawnionych podczas prac ziemnych. Policjanci natychmiast udali się na interwencję i zabezpieczyli teren do czasu zabrania niebezpiecznych przedmiotów przez saperów Wojska Polskiego. Policjanci przypominają, aby o każdym takim przypadku od razu powiadamiać służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Należy pamiętać, aby nie dotykać i nie próbować demontować żadnego takiego znaleziska.

Przedwczoraj w godzinach porannych policjanci z Jaktorowa otrzymali informację od pracowników firmy wykonującej prace budowlane na terenie gminy o znalezionych w ziemi przedmiotach przypominających niewybuchy. Funkcjonariusze szybko pojechali na miejsce, gdzie potwierdzili, że znalezione rzeczy to niebezpieczne dla życia i zdrowia materiały z czasów wojennych. O znalezisku natychmiast został powiadomiony patrol saperski, który zobowiązał się jak najszybciej zabrać te przedmioty w celu detonacji w bezpiecznych warunkach. Do czasu całkowitego sprawdzenia terenu pod kątem bezpieczeństwa, policjanci zabezpieczali miejsce przed dostępem osób postronnych.

Policjanci przypominają, że pocisk, który był niewypałem lub nie zdetonował podczas uderzenia, jest już obarczony wadą. Ponadto pociski i granaty zawierają znaczne ilości bardzo silnych kruszących materiałów wybuchowych, które mimo kilkudziesięcioletniego zalegania w ziemi nie tracą swoich właściwości. Odkrywane przypadkowo w leśnych ostępach, podczas prac ziemnych i polowych, mogą być w dalszym ciągu groźne i niebezpieczne.

W przypadku zauważenia podejrzanego znaleziska natychmiast powinniśmy zawiadomić Policję lub inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Największe doświadczenie w postępowaniu z niewypałami mają odpowiednio przeszkoleni saperzy, którzy są natychmiast wzywani na miejsce. Pamiętajmy, aby podobnego znaleziska nigdy nie zabierać ze sobą, majstrować przy nim, czy też próbować go demontować samodzielnie. Na zagrożenia związane z niewybuchami należy szczególnie uczulać dzieci, które z ciekawości mogą narazić się na poważne niebezpieczeństwo podczas zabawy takim przedmiotem.
Polub nas na Facebook