W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się kosze w kształcie serc na nakrętki. Od bieżącego tygodnia również na terenie gminy Jaktorów można z takich korzystać. Ale po co?

Nakrętki od butelek wykonane są z czystego polietylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które najłatwiej ze wszystkich podobnych poddaje się recyklingowi i po przerobieniu na granulat umożliwia ponowne wykorzystanie przy produkcji kolejnych nakrętek, plastikowych opakowań, rur PCW, czy nawet obudów do komputerów. Dlatego jego cena wśród zużytych tworzyw sztucznych jest najwyższa. Nie jest jednak tak wysoka, aby firmy mogły na tym zarabiać krocie – kilogram nakrętek to około 1 zł.

Firmy zatem deklarują zbieranie plastikowych nakrętek na cele charytatywne, np. zakup wózka inwalidzkiego dla potrzebującego dziecka. I nie ma w tym żadnego oszustwa. Faktycznie pieniądze przekazywane są na szlachetne cele.

Na pomysł wprowadzenia zbiórki dla dzieci potrzebujących tego typu pomocy w gminie Jaktorów wpadła Radna Elżbieta Wyderka. Z pomocą Radnego Dawida Owczarka udało im się wejść we współpracę z lokalną firmą KOWMET (z miejscowości Jaktorów-Kolonia) zajmującą się produkcją, sprzedażą i montażem systemów ogrodzeń i bram, a także produkcją różnego rodzaju elementów ze stali, IT Agencją zajmującą się tworzeniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz dwiema jaktorowskimi placówkami oświatowymi.

Efekt? W ostatnich dniach na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie oraz Zespołu Szkół Publicznych w Międzyborowie stanęły właśnie takie serca. Teraz wszystko pozostaje w rękach mieszkańców, aby jak najszybciej zapełnić te pojemniki. Oczywiście gdy uda się pomóc obecnie wybranym dzieciom akcja będzie kontynuowana  dla następnych. Samo zbieranie nakrętek ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Mianowicie mniej odpadów trafia na wysypiska dzięki czemu możemy bardzie dbać o nasze środowisko.

Radna Elżbieta Wyderka prosi również o kontakt wszystkich rodziców dzieci z terenu gminy Jaktorów, którym ta forma pomocy jest potrzebna.

 

Polub nas na Facebook