90 lat świata EKD

Niemal każdy z mieszkańców naszej okolicy jechał kolejką WKD. Jeżeli są Państwo zainteresowani jej historią, jak i przyszłością, to serdecznie zapraszamy 15 marca o 18:00 do Klubokawiarni Jaś i Małgosia Al. Jana Pawła II 57 w Warszawie na debatę "90 lat świata EKD".W programie przewidziano następujące prelekcje:

 1. "Między tramwajem i koleją. Tabor EKD-WKD". Temat podejmą Krzysztof Olszak i Kamil Sikora.
  Czym były Elektryczne Koleje Dojazdowe, a czym jest współczesna WKD? Tramwajem czy koleją? To dość często dyskutowany problem, który jest punktem wyjścia do przeglądu taboru EKD i WKD. Jest to też okazja do prezentacji innych pojazdów szynowych jakie pojawiały się na szlaku z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego, od 1927 roku do dzisiaj.
 2. "90 lat EKD/WKD, a Miasta Ogrody". Prowadzi Jacek Kaczmarek.
  W 1898 roku Ebenezer Howard zaprezentował koncepcję miasta-ogrodu jako odpowiedź na przeludnione i gęsto zabudowane wielkie miasta. Problem ten dotyczył również Warszawy. W okolicach miasta podjęto kilka prób stworzenia miast-ogrodów. Budowa linii do Grodziska Mazowieckiego również była przyczynkiem do wprowadzenia w życie koncepcji Howarda. Będzie to okazja do przyjrzenia się jak pomysł Howarda został zrealizowany wzdłuż linii EKD/WKD.
 3. "Tabor WKD w moich wspomnieniach". Zaprezentuje Tadeusz Suchorolski.
  Tadeusz Suchorolski jest jedną z niewielkiej grupy osób, która mogła legalnie fotografować kolej w czasach gdy było to zabronione. Jednak nawet posiadanie pozwolenia nie chroniło przed różnymi przygodami i utrudnieniami. Ten wykład da możliwość przypomnienia sobie lub poznania ciekawych wspomnień z okresu lat 60 i 70 XX wieku, gdy WKD przymierzała się do modernizacji i wymiany taboru.
 4. "WKD w latach 1998-2018: Współpraca z Samorządem Województwa Mazowieckiego - od Grupy PKP do spółki samorządowej". Zagadnienie podejmie Krzysztof Kulesza. Rzecznik Warszawskiej Kolei Dojazdowej  poruszy następujące kwestie:
  1. PODSTAWOWA INFORMACJA O SPÓŁCE WKD 
  2. OPIS FUNKCJONOWANIA WKD W OKRESIE 1998-2018: WSPÓŁPRACA Z SAMORZĄDEM WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 
  3. KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 1998-2018 
  4. GŁÓWNE DOKONANIA SPÓŁKI WKD I OSIĄGNIĘTE SUKCESY 
  5. NAKŁADY NA INWESTYCJE WKD 1998-2018 
  6. NAJWAŻNIEJSZE ZREALIZOWANE PRZEDSIĘWZIĘCIA INWESTYCYJNE WKD W LATACH 1998-2018 
  7. PODSUMOWANIE JUBILEUSZOWEGO 2017 ROKU 
  8. PLANY WKD NA 2018 ROK I KOLEJNE LATA
Polub nas na Facebook