Nie jest to artykuł sponsorowany. Chcę się jedynie podzielić z Państwem moimi wrażeniami z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wczasowego „Astur” w Okunince nad Jeziorem Białym w pobliżu Włodawy, gdzie wraz ze słuchaczami Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spędziłam 14 dni, a przede wszystkim przedstawić Państwu bardzo szeroką ofertę ośrodka skierowaną do osób z różnymi dysfunkcjami. Chcę również zachęcić Państwa, do dzielenia się na łamach „Obiektywnej” swoimi wrażeniami z wczasów i świadczeń rehabilitacyjnych w innych ośrodkach, które mogą być pomocne dla naszych Czytelników w przyszłorocznych wyborach miejsca wypoczynku.

Ośrodek położony jest na terenie o powierzchni ponad 4 ha, bezpośrednio w sąsiedztwie jeziora o czystej, krystalicznej wodzie. Sąsiaduje również z dużym kompleksem leśnym, a obok przebiega trasa rowerowa Okuninka-Włodawa i kilka szlaków turystycznych. Poza 11 murowanymi, 4-segmentowymi bungalowami, znajduje się tu piętrowy pawilon hotelowy z salami do rehabilitacji, stołówka, restauracja i kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, rowerów i leżaków, kąpielisko ze strzeżoną plażą piaszczystą i trawiastą oraz z pomostami, boiska do piłki nożnej i siatkówki, a także  camping z zapleczem sanitarnym. W ośrodku przyjaznym osobom niepełnosprawnym, nie posiadającym barier architektonicznych, znajduje się łącznie 180 miejsc noclegowych.

Usytuowanie ośrodka i jego baza są oczywiście ważne, ale ja chciałabym zwrócić Państwa uwagę na bardzo interesującą ofertę, w której znajduje się kilka programów rehabilitacyjnych:

  • usprawniające dzieci z różnymi dysfunkcjami: autyzm i zespół Aspergera, cukrzyca,  laryngektomia (częściowe lub całkowite usunięcie krtani), porażenie mózgowe,
  • warsztaty dla rodziców z cyklem zajęć, które mają pomóc w rehabilitacji chorego dziecka  oraz wzmocnić psychikę rodziców,
  • walka z otyłością prostą u dorosłych,
  • rehabilitacyjno-wypoczynkowy, z którego korzystali słuchacze Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W ofercie znajduje się również hipoterapia, a w planach na przyszłość programy dla niedowidzących i niedosłyszących.

Właściciele ośrodka są świetnymi organizatorami, przyjaznymi dla wszystkich, którzy do nich przyjeżdżają. Dbają nie tylko o ciało ale i o atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i rehabilitacji. Organizują wycieczki do różnych ciekawych miejsc w pobliżu, ogniska przy muzyce i śpiewie, a także wieczorki taneczne.

Ośrodek jest czynny od kwietnia do października. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.astur.com.pl

Zdjęcia: autorka i Michał Inkielman

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Astur - tu odpoczniesz i zadbasz o sprawność ciała