Pokazy fajerwerków w Sylwestrową Noc to piękna tradycja. Nie wolno nam jednak zapomnieć o rozwadze. Rokrocznie do szpitali trafiają ofiary niewłaściwego użytkowaniapetard. Należy pamiętać, że fajerwerki odpalane w miejscach publicznych lub na posesjach prywatnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie można zapominać, że to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją. Apeluję o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków.

Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa, dotyczących materiałów pirotechnicznych:

  • Nie wolno odpalać fajerwerków w miejscach publicznych oraz innych, w których ich użycie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi – niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywną, naganą i przepadkiem środków pirotechnicznych.
  • Nie można używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, na tarasach i balkonach, a także z okien budynków.
  • Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi – producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu, koniecznie w języku polskim.
  • Nie należy używać materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
  • Fajerwerków oraz petard nie można odpalać z dłoni.

Przypominam także, że środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Petardy i fajerwerki należy kupować w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia.

Polub nas na Facebook