fot. Monika Malik

Wszystko zaczęło się od pomysłu Aldony Cyranowicz, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka i Zenona Reszki, burmistrza Błonia. Koniec końców, od środy całe miasto cieszy się z rekordu Polski w ilości osób, które jednocześnie zaśpiewały nasz hymn narodowy.

Nowy rekord padł 6 czerwca podczas happenigu patriotycznego zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczczono w ten sposób również 200. rocznicę śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Organizatorem wydarzenia była błońska „Dwójka” i Stowarzyszenie „O uśmiech ucznia”.

Po dokładnym przeliczeniu śpiewających uczestników okazało się, że hymn Polski jednocześnie zaśpiewało aż 3371 osób, a tym samym pobito rekord, który od 2016 roku należał do mieszkańców Pucka (2585).

- Bałem się, czy jesteśmy w stanie pobić ten rekord. - mówił Zenon Reszka, burmistrz Błonia - Nie przypuszczałem, że pobijemy go aż tak mocno. Myślę, że mieszkańcy Pucka nie są smutni, a raczej zadowoleni, że ktoś inny naśladował ich w tym zadaniu. Kolejne gminy i kolejne miasta mogą iść naszym śladem. Mieszkańcy Błonia są pełni różnego rodzaju pomysłów, zwłaszcza nauczyciele, dyrektorzy, samorządowcy, więc czekamy na kolejne inicjatywy.

Jak zapewniła mnie Aldona Cyranowicz, dyrektorka SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka, rekord nie był tego dnia najważniejszy. - Dla mnie ważne było to, żeby dzieci, młodzież, a także dorośli mieszkańcy Błonia przypomnieli sobie, albo nauczyli się słów naszego hymnu narodowego, bo ze znajomością wszystkich czterech zwrotek to różnie bywa. Zależało mi, abyśmy się wszyscy na tym naszym pięknym błońskim rynku spotkali i zintegrowali. Dla mnie było to tak wzruszające, że stojąc na balkonie Ratusza miałam ściśnięte gardło i łzy napływały mi do oczu, bo naprawdę była to niesamowita chwila.

Zdobycie rekordu zostało oficjalnie potwierdzone specjalnym certyfikatem wręczonym przez sędziego z Biura Rekordów, który czuwał nad liczeniem głosów.

Gratulujemy!
 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Błonie z rekordem Guinessa!