Na tegoroczne ferie zimowe Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie przygotowało niezwykle ciekawy program. Na inauguracji „Ferii z wąskotorówką” mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć makietę sochaczewskiej kolejki.

Makieta kolejowa, której autorem jest Jarosław Ruszkowski, przenosi szlak sochaczewskiej wąskotorówki w realia modelarskie. W pierwszym etapie odwzorowany został widok stacji Sochaczew Wąskotorowy, stacji Wyszogród oraz przystanku osobowego Sochaczew Miasto. Wszystko to w skali H0e (1:87) oraz wyglądzie odwołującym się do przełomu lat 70. i 80. XX w. Makieta będzie rozbudowywana w przyszłości o dodatkowe moduły, z charakterystycznymi fragmentami szlaku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, by docelowo osiągnąć imponujące 17 metrów długości.

Wykonanie i udostępnienie makiety to ważki moment w historii placówki, który dzieje się właśnie na naszych oczach. Pomysł na jej powstanie zrodził się już w 2015 r. Jego autorem był muzealny przewodnik i renowator Krzysztof Chłystek. Od tamtej pory trwały żmudne działania, celem zdobycia odpowiednich środków finansowych oraz właściwego wykonawcy, który sprosta niełatwemu zadaniu. Wreszcie w 2018 r. oba problemy udało się rozwiązać. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wykonane zostały trzy pierwsze moduły makiety, ale docelowo będzie ich znacznie więcej. Na razie kontentować się zatem można widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, przystanku osobowego Sochaczew Miasto oraz stacji Wyszogród.

Korzystając z wolnego czasu w ferie i ładnej zimowej pogody, zachęcamy do odwiedzenia sochaczewskiego muzeum. Warto skorzystać też z przejazdu pociągiem RETRO na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Pozostały jeszcze 2 przejazdy 9 i 23 lutego. Bilety można zakupić na stronie: Pociąg RETRO - Ferie z Wąskotorówką 2019

Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji z otwarcia makiety oraz prezentacji części zbiorów muzeum.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Ferie z wąskotorówką