Galeria Figur Stalowych zagościła w PKiN

Zapewne wielu naszych czytelników widziało zbiory pruszkowskiej Galerii Figur Stalowych, jednak w najbliższych dniach można zobaczyć je w samym centrum Warszawy, w wyjątkowych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki.

Do dziś pamiętamy szok, jaki wywołała w naszej redakcji ilość osób podczas nocy muzeów, zainteresowanych ekspozycją Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie. Teraz, od 5 lipca do 8 sierpnia zbiory Galerii można zobaczyć wyeksponowane podczas wyjątkowej wystawy w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki.

W zasadzie lepszym określeniem jest zjawisko, fenomen, coś zupełnie niebywałego. Bo jak nazwać rzeźby samochodów wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Jak opisać postać Stalowego Człowieka złożoną z ponad 38 tys. zespawanych ze sobą nakrętek. Jak przekazać niezwykłość potężnych stalowych robotów wykonanych w całości z części zezłomowanych samochodów, kół zębatych  elementów maszyn, które zakończyły swój żywot, ale ktoś tchnął w nie nowe istnienie, nowy początek. I to jaki!!! Autorem wystawy jest ”Jose”  Mariusz Olejnik, człowiek, który prowadząc przez lata skup złomu  w Pruszkowie zobaczył w swoim surowcu, jakim jest złom stalowy, coś co sprawiło, że kilka lat temu rozpoczął ogromną pracę – twórczą, organizacyjną, technologiczną. Przez pięć ostatnich lat szukał rzemieślników, którzy potrafiliby zrealizować jego pomysł i wizje. Dzisiaj, jak mówi, na jego zlecenie  pracuje kilkudziesięciu rzemieślników na całym świecie a on podsyła im kolejne projekty i nadzoruje ich realizację. Wspomina o tym, że  powstanie galerii pochłonęło już 20 mln zł. a poświęcony na jej zbudowanie czas, to czas nie tylko Mariusza Olejnika ale również jego zespołu, który dobierał w bardzo staranny sposób, tak Abt efekt końcowy jego projektów zaskoczył wszystkich. Aby stać się dzisiaj członkiem Zespołu GSF należy spełnić kryteria, które są bardzo wysokie. Nie każdy aplikujący dostaje choćby szansę na to, aby na krótką chwilę stać się jednym z nich.

Wróćmy do samej wystawy. Powiedzieć o niej ekscytująca, to jak nic nie powiedzieć. 12 samochodów z niesamowitego materiału – wszystkie hity światowej motoryzacji w sakli 1:1, możesz do każdego wsiąść, dotknąć, zrobić zdjęcie. Motocykle, które wyglądają niczym wyjęte z piekielnej autostrady. Dziesiątki postaci misternie wykonanych z tysięcy elementów inspirowane postaciami z bajek, komiksów i kasowych filmów. W kilku słowach Galeria Figur Stalowych to zjawisko, które jest czymś na tyle niezwykłym, że z całą pewnością, jeśli autorzy będą ją rozwijać  we właściwy sposób to wygląda na to, że mamy do czynienia z wielkim światowym wystawienniczym hitem z dopiskiem – Original From Poland.

Galeria Figur Stalowych będzie czynna 7 dni w tygodniu od 9.00 do 20.00.

Warszawa, Plac Defilad 1 Pałac Kultury i Nauki, Sala Marmurowa. 05.07. – 08.09.2017

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Galeria Figur Stalowych zagościła w PKiN