Motocyklisto- niech Twoja pasja będzie bezpieczna!

W sprzyjających warunkach pogodowych na drogi wyjeżdża wielu miłośników jazdy motocyklem. Większość motocyklistów to pasjonaci, którzy nigdy nie zamieniliby swoich wymarzonych pojazdów na samochody. Pamiętajmy jednak, że przyjemność jazdy musi łączyć się z bezpieczeństwem. W ostatnim czasie na terenie powiatu grodziskiego dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem tych użytkowników dróg. Grodziscy policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania.

Z roku na rok w znaczący sposób wzrasta liczba motocyklistów w ruchu drogowym. Motocykl jest popularnym środkiem lokomocji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Nie zawsze motocyklowa pasja idzie w parze z bezpieczeństwem. Czasem brawurą, brakiem ostrożności lub łamaniem przepisów ruchu drogowego, miłośnicy stalowych rumaków powodują poważne zagrożenia dla siebie lub innych użytkowników dróg.

Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku i jego konsekwencji niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem, którego przecież chroni karoseria, pasy, poduszka powietrzna. Kierując motocyklem, powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych kierowców i użytkowników dróg, znać przepisy ruchu drogowego.

 Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów jest:

 • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
 • nieprawidłowe wyprzedzanie,
 • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Motocykliści powinni pamiętać, że jazda tym pojazdem jest bardziej męcząca niż samochodem. Podczas jazdy w znacznie większym stopniu wykorzystywane są zdolności motoryczne, umiejętności przewidywania i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki na drodze.

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

 1. Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
 2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
 3. Motocyklista nigdy nie powinien "wciskać się" pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś go nie zauważy.
 4. Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
 5. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd.
 6. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą motocykla!
 7. Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
 8. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.
 9. Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
Polub nas na Facebook