15 października, wraz z zespołem i partnerami firmy, świętowaliśmy jubileusz 25-lecia działalności YKK w Polsce oraz 20-lecie otwarcia fabryki w Mszczonowie. Firma ta jest światowym lidera w produkcji zamków błyskawicznych, elementów plastikowych, zatrzasków oraz guzików oraz pierwszą firmą produkcyjną, która sprowadziła się do mszczonowskiej strefy przemysłowej.

Zapewne nie zdając sobie sprawy, nawet czytając ten artykuł mamy bliski kontakt z produktami firmy YKK. Jeżeli zamki błyskawiczne naszej odzieży nie zostały wyprodukowane przez firmę YKK, to te wykorzystywane w meblach czy fotelach samochodowych, zapewne już tak.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję poznać historię firmy w Polsce oraz prześledzić jej rozwój. – Do 2005 r. dość prężnie rozwijaliśmy nasz biznes odzieżowy, jednak po tym roku, gdy zniesione zostały kontyngenty eksportowe, produkcja bardzo szybko została przeniesiona do Chin i Azji południowej. Z tego powodu rozwój naszej firmy w segmencie odzieżowym stał się bardzo trudny – mówił Takayuki Kato Dyrektor YKK Poland. – W kolejnych latach postanowiliśmy wyjść naprzeciw wymaganiom rynku oraz oczekiwaniom klientów, dzięki czemu po zmianach mogliśmy zaproponować nowe rozwiązania w dziedzinie zapięć dla przemysłu samochodowego i meblarskiego w Europie. Obecnie jesteśmy w stanie wyprodukować 30 mln zamków błyskawicznych rocznie i staliśmy się najważniejszą bazą eksportową z wszystkich fabryk YKK w Europie wschodniej. Swoje przemówienia w formie elektronicznej przesłali do zebranych przedstawiciele europejskich i światowych władz koncernu.

O wadze tej inwestycji mówił nam też Burmistrz Mszczonowa Józef Kurek. – W podjęciu decyzji o lokalizacji firmy w Mszczonowie pomógł bocian na kominie oczyszczalni. Japończycy nie do końca wierzyli, że nasza oczyszczalnia pracuje prawidłowo. Jak zobaczyli bociana – to uwierzyli. Były to bardzo trudne czasy. Było olbrzymie bezrobocie. Przestała wówczas pracować największa fabryka w Mszczonowie i pojawienie się YKK to był dla nas szczęśliwy los.

Oficjalną część uroczystości zakończyło odsłonięcie pamiątkowego kamienia z tablicą, po czym mieliśmy okazję zwiedzić fabrykę. Firma od lat prężnie się rozwija i stała się jednym z liderów branży. Życzymy powodzenia i rozwoju na kolejne 25 lat!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 25 lat YKK w Polsce