Oszustwa podatkowe przy obrocie olejem rzepakowym. 17 osób z zarzutami

  • Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zatrzymali 17 podejrzanych o udział w przestępstwach VAT-owskich.
  • To rezultat śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie
  • Wartość nierzetelnych faktur to prawie 2 mld złotych.

Kolejne wspólne śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy KAS i Zarządu w Warszawie CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie zakończyło się rozbiciem grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi. Grupa działała od 2010 roku na terenie Polski, Czech, Słowacji i Bułgarii.

Mechanizm oszustwa oparty był na tzw. karuzeli podatkowej. Kolejne podmioty wystawiały fikcyjne faktury VAT dokumentujące rzekomy obrót olejem rzepakowym. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i w ten sposób zaniżały wartość należnego podatku. Straty Skarbu Państwa szacuje się na około 170 mln złotych.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie we współpracy z funkcjonariuszami CBŚP przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby firm zaangażowanych w ujawniony proceder. Działania te  przeprowadzili na terenie województwa śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz opolskiego.

Zatrzymano 17 osób. Wobec 6 podejrzanych skierowano wnioski do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8, przy czym osobom, którym zarzucono popełnienie zbrodni VAT-owskich grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

Polub nas na Facebook