Wybory do Europarlamentu zbliżają się coraz szybciej. W sobotę 1 marca w warszawskiej siedzibie Stronnictwa Demokratycznego przy ul. Chmielnej 9 odbyła się prezentacja kandydatek i kandydatów list koalicji wyborczej Europa Plus Twój Ruch z Warszawy i Mazowsza w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to kolejna lista wyborcza, którą prezentujemy naszym czytelnikom.

Jak podkreślił Janusz Palikot w przemówieniu otwierającym galę, „to moment historyczny, bo nikomu się wcześniej nie udało i nie sądzę, że się szybko komuś kolejnemu uda budować listy w oparciu o zasadę parytetu i suwaka. Będziemy więc bardzo długo pamiętali ten dzień”.

W piątek komitet wyborczy Europa Plus Twój Ruch został oficjalnie zarejestrowany przez PKW, w związku z tym od soboty - zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP - ruszyła kampania wyborcza koalicji. Poniżej prezentujemy Państwu kandydatów Europa Plus Twój Ruch z okręgu podwarszawskiego, do którego zalicza się powiat grodziski.

10. INGA KOSTRZEWA
Działaczka organizacji na rzecz praw mniejszości seksualnych, praw kobiet i praw człowieka. Rzeczniczka Stowarzyszenia Lambda. Członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i Rady Kongresu Kobiet. Współorganizatorka corocznej Manify i Parady Równości. Współautorka książki „HomoWarszawa”. Człowiek „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej w 2006 roku.

9. ALEKSANDER PAWEŁ MAZUREK
Profesor dr. habilitowany, farmaceuta i fizyk. Wysokiej klasy specjalista farmakologii i nanotechnologii z praktyką naukową w Polsce i USA, nauczyciel akademicki. Laureat prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych, uznany ekspert oceny leków, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia i przedstawiciel Polski w Farmakopei Europejskiej Przewodniczący Rady Naukowej Narodowego Instytutu Leków.

8.DARIA TRAPSZO-DRABCZYŃSKA
Dwudziestosześciolatka pełna siły i energii do działania z otwartą głową pełną pomysłów. Skończyła stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, politologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dwie szkoły aktorskie. Poznała smak pracy na umowach śmieciowych i trudność młodych w znalezieniu pracy. Jest przewodniczącą w-skiego Ruchu Młodych, rzecznikiem Twojego Ruchu na Mazowszu.

7. TOMASZ SZYPUŁA
Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Działacz na rzecz środowisk LGTB. W latach 2004-12 członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii i prezes zarządu tego stowarzyszenia. Współtwórca projektu ustawy o związkach partnerskich. Zawodowo prowadzi własną firmę działającą w obszarze marketingu, komunikacji i PR.

6. KATARZYNA OLEJNIK
Aktywistka lokalna na warszawskim Bemowie, występuje na forum samorządowym na rzecz dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzi działalność gospodarczą. Absolwentka Liceum Administracji Państwowej w Łodzi i Wyższą Szkołę Działalności Gospodarczej w Warszawie kierunek zarządzanie. Członkini Stowarzyszenia Kongres Kobiet i działaczka w Stowarzyszeniu Równość i Nowoczesność założonym przez Wandę Nowicką.
 
5. ARTUR DĘBSKI
Przedsiębiorca i aktywny działacz samorządowo – społeczny, pomysłodawca referendum warszawskiego. Emocjonalnie związany ze Stolicą i powiatami okołowarszawskimi widzący w nich część Metropolii Warszawskiej. Współzałożyciel Ruchu Palikota. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, członek Komisji do Spraw Służb Specjalnych aktywnie działający na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Nie spocznie zanim Antoni Macierewicz nie poniesie zasłużonej odpowiedzialności za dotychczasową działalność.

4. NINA SANKARI
Z wykształcenia filolog, z przekonania ateistka, racjonalistka, lewicowa działaczka feministyczna i laicka, członkini krajowych i międzynarodowych organizacji działających na rzecz praw kobiet i świeckiego państwa.
Założycielka i prezeska Europejskiej Feministycznej Inicjatywy w Polsce, dwukrotnie Wiceprezeska Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Wolnej Myśli

3. KRZYSZTOF ISZKOWSKI
Ma 35 lat, jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem socjologii. Pracował jak dziennikarz, wykładowca akademicki oraz analityk społeczno-ekonomiczny w Komisji Europejskiej. Od czerwca 2012 szef Planu Zmian - think-tanku Twojego Ruchu. Z Ruchem Palikota związany od początku jego istnienia.
Koordynator prac programowych Twojego Ruchu, autor książki "Po co nam Europa?"

2.WANDA NOWICKA
Jej motto to myśl Horacego „Sapere aude” (odważ się na mądrość) – czyli po prostu: konsekwentne dążenie do realizacji szczególnie ważnych wartości, nie unikając kontrowersji i nie bojąc się ataków. Wicemarszałkini Sejmu PR, posłanka niezrzeszona, niestrudzona działaczka społeczna, feministka, obrończyni praw człowieka. Współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum", prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Związana z Kongresem Kobiet od początku jego istnienia, ostatnio założyła Stowarzyszenie "Równość i Nowoczesność".

1. RYSZARD KALISZ
Trudno przedstawić go w kilku słowach. Prawnik, adwokat, stypendysta Uniwersytetu w Zurychu. Ekspert w obradach „Okrągłego Stołu”, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu, przedstawiciel Prezydenta RP w pracach Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, współtwórca przepisów Konstytucji RP, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Szef Kancelarii Prezydenta, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rządzie Marka Belki. Poseł IV, V, VI i VII Kadencji, Poseł na Sejm Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przewodniczący Komisji Śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. Twórca stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska. 


Do tej pory poznaliśmy już kandydatów startujących z list PSL i SLD. Przypominamy ich poniżej:

Lista kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL:

 1. Grzegorz Benedykciński
 2. Bożena Żelazowska
 3. Dariusz Grajda
 4. Lidia Rudzka
 5. Katarzyna Krężlewicz
 6. Bożena Pakuła
 7. Józef Zalewski
 8. Waldemar Roszkiewicz
 9. Przemysław Cichocki
 10. Erwina Ryś – Ferens

Lista kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego SLD:

 1. OLEJNICZAK Wojciech Michał
 2. PIEKARSKA Katarzyna Maria
 3. BALICKI Marek Zbigniew
 4. TYSIĄC Alicja Agnieszka
 5. LEGIERSKI Krystian
 6. WINIARCZYK-KOSSAKOWSKA Małgorzata Dorota
 7. WIŚNIEWSKA Elżbieta Magdalena
 8. PAPUGA Marek Zdzisław
 9. GRUCHALSKI Grzegorz Jerzy
 10. GADZINOWSKI Piotr

Przed przygotowaniem tego materiału chcieliśmy zadać kilka pytań dotyczących między innymi wyborów do europarlamentu Burmistrzowi Grodziska Mazowieckiego, Grzegorzowi Bendykcińskiemu, który jest "jedynką" na liście PSL w okręgu podwarszawskim. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak ocenia swoje szanse, jak widzi możliwość połączenia roli burmistrza z zaangażowaniem w kampanię wyborczą oraz jak widzi przyszłość gminy po uzyskaniu przez niego mandatu europosła. Niestety, od ponad tygodnia Burmistrz nie znalazł dla nas czasu.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: